Ak Parti İstanbul Milletvekili Aday Adayı – Pınar Aktel – E-İHRACATÇI İÇİN İPUÇLARI

0

BİYOGRAFİ

Pınar Aktel, 1983 Ankara doğumludur.

Akdeniz Üniversitesi İktisat Fakültesindeki ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümündeki öğrencilik yıllarının ardından, bir süre, ithalat ve ihracat yapan bir firmada dış ticaret uzmanı olarak çalıştı ve 2009 yılında kendi firmasını kurdu. Birçok ülkenin seçkin iş çevreleriyle iş birliği içerisinde bulundu.

Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Hollanda, İtalya, Katar, Dubai, Umman, Makedonya, Kıbrıs, Bangladeş, Surinam gibi ülkelerde faaliyet gösterdi ve çalışmalarına devam ediyor. Şirketi hâlen Makedonya Kentsel Dönüşüm Projesini yürütmektedir.

Pınar Aktel, bir çocuk annesi olup, iyi derecede İngilizce ve Rusça bilmektedir.

Öncesinde sade bir seçmenken, hain 15 Temmuz darbe girişiminden sonra aktif sorumluluk alması gerektiğini düşünerek, liderimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında siyaset yapmaya karar vermiştir ve Ak Parti’den Milletvekili Aday Adayı olmuştur.

 

 • E-İHRACAT

Pınar Aktel’in engin e-ihracat bilgileri ışığında, yerel pazarlarda ticari operasyonlar yürüten ve dünyaya açılmak isteyen veya online ticarete direkt olarak yurt dışındaki pazarlara yönelerek başlayacak girişimciler için, elbette üstesinden gelinmesi gereken durumlar, dikkat edilmesinde fayda olan noktaların mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, işe giriş maliyetlerinin ülke sınırları içerisinde sunulan e-ticaret faaliyetlerinden farklı olabileceğinin bilincinde olmakta yarar var.

Binlerce kilometrenin, hatta belki okyanus ötesindeki gönderim adreslerinin söz konusu olduğu göz önünde bulundurulduğunda, teslimat ve kargo takip maliyetlerinin de farklılaşacağı tahmin edilebilir. Ayrıca siparişlerin farklı ülke sınırlarından geçeceği düşünüldüğünde ülkelerin gümrük vergileri ve gönderilerde uygulanması gereken kuralların olabileceği bilinci ile hareket edilmesinin önemi de ortaya çıkıyor.

E-ihracatta başarılı olabilmek için üzerinde önemle durulması gereken noktalardan bir diğeri de müşterilerin alışverişlerini sorunsuz ve güvenli bir şekilde tamamlayabildiklerinden emin olmaktır. Bu anlamda, yaygın olarak Fraud tabiriyle bilinen sahtekarlık girişimlerine yönelik önlemler alınmalı ve yabancı tüketicilerin satın alma sürecinde zorluk yaşamalarının önüne geçilmelidir.

Fraud, aslında e-ihracattan bağımsız olarak diğer sektörler için de büyük bir sorundur. Ancak iyi bir marka itibarına sahip olmak ve uluslararası arenada sürdürülebilir bir başarı sağlayabilmek adına bu tür sorunlarla ilgili önlem planı alınma

E-İHRACATTA MOBİL ALIŞVERİŞ

Pınar Aktel’in yapmış olduğu araştırmalara göre, mobil internetin ve mobil uygulamaların gelişimi sayesinde tüketicilerin alışverişlerini istedikleri yerde, istedikleri zaman yapabilme özgürlüğüne eriştiği sonucuna ulaşmaktayız. Mobil veri erişiminin artması, telefon ekranlarının büyümesi ve mobil cihazların daha güvenli hale gelmesiyle e-ticaretin önündeki engeller azalmakta olduğunu da görmekteyiz.

Halihazırda ABD, İngiltere ve Batı ötesi alışverişlerini mobil üzerinden gerçekleştirildiği görülüyor. Bu rakamı yüzde 33 ile İngiltere takip ediyor. Bu noktada e-ihracat yapan iş yerlerinin mobil ile uyumlu süreçler tasarlaması bu bölgedeki tüketiciler için özellikle önem taşıyor.

 

DEATCH (Almanya, Avusturya ve İsviçre) ve gelişmekte olan ülkelerdeki tüketiciler ise artan mobil oranlarına rağmen henüz masaüstü cihazlarda alışverişi sürdürüyor. Ancak her ülkede mobilin artış oranının masaüstünden kat be kat yüksek olduğunu unutmayalım. Sonuç: E-ihracat yapmak isteyen girişimcilerin mutlaka mobil stratejisi olmalı.

 

 • UYGUN FİYAT TÜKETİCİYİ SINIR ÖTESİNE ÇEKİYOR

Tüketiciler hangi sebeplerden dolayı kendi ülkelerinde değil de yurtdışından alışveriş yapmayı tercih ediyor? Ipsos analizi, beş sebebin öne çıktığına işaret ediyor. Birinci sırada fiyat avantajı geliyor. Araştırmaya katılanların yüzde 47’si sınır ötesi alışveriş yapmaları için güvenli ödeme yöntemlerinin “olmazsa olmaz” olduğunu söylüyor. Aynı zamanda ortalamada yüzde 50 ile ücretsiz kargo, e-ihracatçı için önemli bir tercih sebebi olarak öne çıkıyor. Tüketicilerin sıraladıkları sınır ötesine yönelmelerine neden olan beş sebep içerisinde kendi ülkelerinde bulamadıkları ürünler de var. Pınar Aktel’in de belirttiği gibi, dünya genelindeki tüketicilerin %41’i bu sebebi belirtirken, özellikle Almanya, Avusturya ve İsviçreli tüketiciler için bu oran daha da yükseliyor. Bununla birlikte satın alınan ürünün orijinal olması da tüketiciler için önemli.

Dünya genelinde Çin ve ABD en popüler sınır ötesi alışveriş destinasyonları olarak öne çıkarken, Batı Avrupa’daki tüketicilerin Avrupa içerisinde alışveriş yapmayı tercih ettiği görülüyor.

 • SINIR ÖTESİ ALIŞVERİŞTE EN YÜKSEK HARCAMALARI HANGİ ÜLKELER YAPIYOR?

En çok sınır ötesi alışveriş yapan ülke ABD. ABD’liler 2015 yılında sınır ötesi alışverişlerde 26,9 milyar dolar harcadı. Onları, her biri 9 milyar dolar harcayan Fransa ve Almanya takip etti. Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde ise sınır ötesi alışveriş için toplam 15 milyar dolarlık bir Pazar olduğu tahmin ediliyor.

Pınar Aktel, sınır ötesi alışverişin tercih edildiği ülkeler arasında ABD, Çin ve İngiltere’nin başrolde olduğunu söylüyor. Bu ülkelerdeki e-ticaret firmalarının gelişmişliği göz önüne alındığında durum şaşırtıcı değil. Almanya ise komşularının, yani Avusturyalıların, Hollandalıların ve İsviçrelilerin gözdesi. Benzer bir durumu Ortadoğu’da da gözlemlemek mümkün. Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye çevre ülkelerin “alışveriş merkezleri”. Ve yine Avrupalılar da aynı şekilde kendi bölge ülkelerini tercih ediyor.

 • E-İHRACAT VE BLOCKCHAIN

Yurtdışı online alışverişlerde tercih edilen ödeme yöntemini belirleyen faktör, güvenliktir. Yine ödemenin kolayca yapılması, ödeme hizmet sağlayıcısının bilinen ve güvenilir bir marka olması ve pek çok satıcı tarafından kabul edilmesi de önemli kriterlerdir.

Türkiye’nin sınır ötesi alışverişçiler için yeni yeni ön plana çıkan bir ülke olduğunu belirten Pınar Aktel, araştırma yapılan ülkelerde Hollanda, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’daki tüketicilerin, Türkiye’yi, alışveriş yaptıkları ilk 10 ülke içinde sıralamış olduklarını ifade ediyor. Bu sonuçlara bakarak şunu söylemek mümkün: Türkiye e-ihracatçısının kendini diğer pazarlarda da tanıtması gerekiyor.

Sınır Ötesi Alışverişte Tüketici Alışkanlıkları analizine göre dünya genelinde sınır ötesinden en çok giysi alışverişi yapılıyor. Batı Avrupalı tüketiciler giysilerini sınır ötesinden satın almayı tercih ederken gelişmekte olan pazarlardaki tüketiciler dijital ürünleri ve giysileri sınır ötesinden alıyorlar. Buna karşılık Ortadoğulular elektronik, seyahat ve giysi alışverişlerini hem online hem de sınır ötesi olarak yapmayı tercih ediyor.

 • E-İHRACATÇI İÇİN İPUÇLARI

Pınar Aktel’in belirttiği gibi, online ticarette başarılı olmak için elbette hedef kitlenin beklentilerini ve hassasiyetlerini bilmek gerekiyor. Sınır Ötesi Alışverişte Tüketici Alışkanlıkları analizinde şu noktalara özellikle dikkat çekiliyor:

DİL:

Tüketiciler ana dillerinden farklı dillerde hizmet veren sınır ötesi sitelerden alışveriş yapsalar da, kendilerini rahat hissetmiyorlar. Araştırmaya katılanların yüzde 58’i “Ana dilimde olmayan bir siteden alışveriş yapmak beni rahatsız hissettirir” diyor. ABD ve İngiltere’deki tüketicilerin yüzde 70’i İngilizce olmayan bir siteden alışveriş yapmayacaklarını belirtiyor. Özellikle Almanya ve Fransa gibi ülkelerdeki tüketicilere ana dillerinde servis sunmak önemli bir rekabet avantajı sağlıyor.

 

FİYAT:

Hemen tüm pazarlarda fiyat önemli bir kriter. Ancak fiyat derken, kast edilen ucuz ürünler değil, daha ziyade “ürünün değerinde fiyatlar”. Özellikle de Batı Avrupa, Ortadoğu, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’deki tüketiciler fiyat konusunda hassas. Fiyatlar makul olduğu sürece sınır ötesi alışverişe sıcak bakıyorlar. Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki tüketicilerin yüzde 45’i yurtiçinde zor bulacakları ürünleri almak için sınır ötesine yöneliyor.

 

GÜVEN:

Sınır ötesi alışverişlerde güven önemli bir konu. Yabancı mağazalara en az güvenen tüketiciler yüzde 72’lik oranla ABD’liler. Sınır ötesi alışveriş yaparken İngilizler, Almanlar, Avusturyalılar ve İsviçrelilerin akıllarında soru işaretleri var. Nitekim tüketicilerin büyük çoğunluğu sınır ötesi alışverişlerde bildikleri büyük mağazaları tercih ediyor. Bu, işe yeni başlayacak e-ihracatçılar için önemli bir bariyer. Ancak güven artırıcı ödeme yöntemleri ve iade politikaları açık ve anlaşılabilir süreçler bu bariyeri aşmada yardımcı olabilir.

 

 • DÜNYA GENELİNDE TÜKETİCİLERİ SINIR ÖTESİ ALIŞVERİŞ KONUSUNDA YÖNLENDİREN NEDENLER

 

 • Kendi dilinde hizmet vermesi
 • Ücretsiz kargo
 • Güvenli ödeme
 • Kendi ülkelerinde bulamadıkları ürünler
 • Ücretsiz iade gönderimi
 • Kendi para birimlerinde tutarı görebilme/ödeme yapabilme imkanı

 

Bunun yanı sıra bazı kaygılandıran durumlar da vardır:

 

 • Sahte midir?
 • Uzun teslimat süresi
 • Ödeme yöntemi
 • Kargo masrafı

Pınar Aktel, dünya genelinde tüketicilerin sınır ötesi online alışverişe sıcak bakmamalarına sebep olabilecek en önemli faktörün yüksek kargo masrafları olduğunu belirtiyor. Sınır ötesi alışveriş yapsalar dahi ABD’liler, İngilizler, Almanlar, gelişmekte olan pazarların tüketicilerini en çok bu konu kaygılandırıyor. Ve gelişmekte olan pazarların tüketicileri kargo konusunda oldukça temkinli. Ayrıca uzun teslimat süreleri, beklenmeyen vergi ve gümrük ücretleri konusunda da tüketiciler kaygılı olduklarını dile getiriyor.

 • Araştırmaya katılanların yüzde 41’ini, sınır ötesi bir siteden satın aldıkları ürünün ellerine ulaşmama ihtimali endişelendiriyor.
 • Bu kaygı, özellikle Batı Avrupa ülkelerinde tüketicilerin sınır ötesi alışveriş yapmamalarına neden oluyor.

 

 

http://www.pinaraktel.com/

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here