Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘erken emeklilik’ açıklaması yapıldı

Partisinin grup toplantısında emeklilik hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı ifadelerde bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı’nın sözleri gündemde yankılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘erken emeklilik’ açıklaması yapıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘erken emeklilik’ açıklaması yapıldı Dilan Aşar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında emeklilikte yaşa takılanlar konusunda yaptığı açıklamada, ‘’38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok’’ dedi.  

AÇIKLAMALARDA ÖNE ÇIKANLAR 

Geçtiğimiz hafta Kızılcahamam'da önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Türkiye'nin Afrika'da başlattığı açılım politikasının meyvelerini görüyoruz. Afrika, üçüncü bin yılda dünyaya damga vuracağa benziyor. Biz de Afrikalı kardeşlerimizin yanında yer alıyoruz. Daha önce de defalarca gittiğim bu eserin bitme aşamasına gelmesinden büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu toplantımızın ardından yeni savcı ve hâkim kardeşlerimizin kura törenine katılacağız. Bizim kitabımızda yorgunluğun, ataletin yeri yoktur. 

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR BAŞLIĞI 

Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. Son günlerde 'emeklilikte yaşa takılanlar' başlığı altında bu uygulama var. Bu başlık altında bir dernek var. 

Bu derneğin başındaki kişinin durumu bile sosyal güvenliğin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının kanıtı. 1992'de sisteme kayıt olmuş. Bu hanımefendi eski sistemde 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanımefendi 2022'de 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacak. Sadece emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor. 

ORTALAMA EMEKLİLİK YAŞI 52 

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 20 yıl çalışıp, 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir. Buna hiçbir ülke dayanamaz. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı bulmadığı dönemde 40 yaşında emekli olmanın belki izahı vardı. Ama bugün ülkemizde 78 yaş ortalama ömrü. Bugün ortalama emeklilik yaşı 52'dir. Bu AB'de 65'tir. Türkiye yeni yeni 65 yaş sınırına çıkmaya çalışıyor. Bir emekli tüm çalışma hayatı boyunca ödediği primi 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır. 

MALİYETİ 750 MİLYAR LİRAYI BULUYOR 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesabına göre, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor. Bunun yıllık maliyeti 26 milyar liradır. Toplamda bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Biz böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı, milletimize soruyorum. 

Bir tarafta stokçular fırsatçılar türedi, diğer tarafta bunlar türedi. Ne olacak, emekli olacak diğer taraftan başka işte çalışmaya devam edecek. Batı dünyası 65 yaşın altına eyvallah etmiyor, ülkeye maliyetleri çok fazla da onun için. Şimdi İskandinav ülkeleri bile bedelini ödeyemeyince emeklilik yaşını yukarı tırmandırmaya başladılar.

Cumhurbaşkanı Erken Emeklilik Sosyal Güvenlik Kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
M.y.a.     2018-10-16 Millet vekilleri millete yük olmuyorda vadandasmı yük oluyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu