MHP adaylarına güvenlik soruşturması

Milliyetçi Hareket Partisi, yerel seçimlerde olası FETÖ ve benzer oluşumların siyasi partiye girmesini engellemek adına hem belediye başkan hem de meclis üyeliği için adaylık müracaatı yapanlara güvenlik soruşturması uygulayacak.

MHP adaylarına güvenlik soruşturması
MHP adaylarına güvenlik soruşturması Handan Masina

Alınan bilgiler ışığında, 24 Haziran seçimleri öncesi adaylarını, FETÖ üyesi ve benzeri terör örgütlerine mensup olanlarla yüz kızartıcı suç ve sabıkası olanların çıkmaması için sıkı incelemeye maruz kalan parti yönetimi, aynı uygulamayı belediye başkan ve meclis üyesi adaylıklarına yönelik de uygulamak için düğmeye bastı.

Bu kararlar sebebi ile genel merkezde çoğunluğunu hukukçuların oluşturduğu heyetin, aday olacakların öz geçmişleri ile alakalı geniş çaplı araştırma yamasına karar verdi.

31 Mart 2019’ da yapılacak olan yerel seçim hazırlık programına yoğunlaşmış, bazı il ve ilçelerde adaylarını basına duyuran MHP, seçim için siyasi partinin prensip ve ilkelerine uygun hareket eden, toplumda ve bulunduğu alanda çalışmaları ile itibar yapmış adaylar bulmak için hummalı bir çalışma sürdürüyor.

Hem teşkilat bazında iş yapan hem de kamuoyu araştırmaları yaptıran MHP, paralelinde mevcut belediye başkanlarının sözlerini ne denli yerine getirdikleri ile alakalı araştırmaları inceliyor.

“MEVCUT BAŞKANLARIN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLECEK”

Yapılan açıklamada bu rapor ve incelemelerin mevcut başkanların yeniden aday gösterilip gösterilmemesi konusunda önemli bir aşama olduğu vurgulandı.

Yetkililer, "Mevcut belediye başkanlarımızın çalışmalarını değerlendireceğiz. Partimize olan aidiyetlerini masaya yatırıyoruz. Belediyelerimize bir nevi karne veriyoruz. Bu karne üzerinden de liderimize, bazı belediye başkanlarımızın devamı ya da bazılarının devam etmemesi hususundaki kanaatimizi kendi takdirlerine sunuyoruz. Partimizin ilke ve prensiplerine aykırı davranan, toplumda itibar kaybı yaşayan ve partiye aidiyet bağı azalan mevcut belediye başkanlarını kesinlikle aday göstermeyeceğiz." Sözlerini ekledi.

“GÜVENLİK SORUŞTURMASI YAPACAĞIZ”

Parti yönetimi, genel seçimlerde yapıldığı gibi yerel seçimde de aday olacaklar için, parti ve teşkilatlarına FETÖ ve benzeri örgütlerin yerleşmemesi adına güvenlik soruşturması yapılacağını belirtti ve şöyle devam etti:

“"Türkiye zor ve meşakkatli bir süreçten geçti. Bölünmenin eşiğinden döndü. O dönemde partimize yönelik imza operasyonunda başrollerde oynayan ve sonradan FETÖ'cü oldukları çok bariz bir şekilde açığa çıkan, gördüğümüz bazı unsurların yeniden sızmalarının önüne geçmek için gerek meclis üyeliklerinde gerek başka kurullarda güvenlik soruşturması yapacağız. Bunun için de genel merkezde hukukçulardan oluşan bir grubu teşekkül ettirdik."

KADINA ŞİDDET GÖSTEREN ADAY ELENMİŞTİ

24 Haziran 2018’ de gerçekleşen 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesi yapılan soruşturmada 89 aday adayını FETÖ yakınlığı, kadına ve eşe şiddet, dolandırıcılık gibi nedenlerle elemişti.

Komisyon, adli sicil kayıtlarının incelenmesi üzerine, eşine el kaldırdığı fakat sonradan barıştığı anlaşılan adayın da başvurusunu reddetmişti.

 

MHP yerel seçim FETÖ
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1