Rahip Brunson kararı açıklandı

FETÖ ve PKK bağlantıları olduğu iddia edilen Rahip Brunson ‘un tutukluluğu ev hapsine çevrilmişti. 4. kez hâkim karşısına çıkan Brunson 3 sene 1 ay 10 gün hapis cezası verildi. Bu kararla ev hapsinde kalan Brunson’un ev hapsi ve yurt dışı yasağı kaldırıldı.

Rahip Brunson kararı açıklandı
Rahip Brunson kararı açıklandı Dilan Aşar

Terör örgütü bağlantısı olduğu iddia edilen ve 4. duruşmada tekrar hâkim karşısına çıkan Brunson’un ev hapsi ve yurt dışı yasağı kaldırıldı.  

4. KEZ HAKİM KARŞISINA ÇIKTI 

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson bugün 4'üncü kez hâkim karşısına çıktı.  

Rahip Brunson'un cezasının ev hapsine çevrilmesinin ardından evinin sokağında polis tarafından alınan güvenlik önlemleri rahibin evden çıkarılması öncesi artırıldı. Rahip Brunson geniş güvenlik önlemleri altında Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salona götürüldü.  

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanırken, tutukluluğu 'sağlık sorunları' gerekçe gösterilerek ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson, bugün 4’üncü kez hâkim karşısına çıktı. Brunson, mahkeme salonunda sanık bölümüne alınırken eşi Norine Brunson ve avukatı İsmail Cem Halavurt da kendilerine ayrılan bölüme geçti. Davayı izleyenler arasında New York Hristiyan Kilisesi pastörlerinden William Devlin de bulunuyor. 

Rahip  Brunson'ın kimlik tespitinin yapılmasıyla duruşma başladı. Mahkeme tanıkları dinledi. Birçok yerli ve yabancı basın kuruluşu da salonun dışında mahkemeden çıkacak kararı bekliyor. 

SAVCI MÜTAALASINI VERDİ 

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddia edilen ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson'ın İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına saat 12.30'da ara verildi. Verilen öğle arasının ardından duruşmaya, saat 14.00 sıralarında yeniden başlandı.  

Duruşmanın savcısı esas hakkında mütalaasında Brunson hakkında 10 yıl hapis cezası ve adli kontrol talebinin kaldırılmasını istedi. Mahkeme heyetinin adli kontrol şartlarının kaldırılmasına karar vermesi durumunda bu Brunson'ın ev hapsinin sona ermesi anlamına gelecek. 

Brunson mahkemede "Ben masumum, beraatimi istiyorum" dedi. Brunson'un savunmasının ardından İzmir 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti karar vermek üzere ara verdi. 

KARAR 

Duruşmaya verilen aranın ardından saat 16.20'de geri dönen mahkeme heyeti kararını açıkladı. Rahip Brunson mahkeme heyetinin kararını, duruşma salonunda eşine sarılarak bekledi. Heyet geldiğinde ise sanık kürsüsüne geçti. Mahkeme, Brunson'u TCK 220/6 maddesindeki "Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan önce 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Brunson'un cezasına yarı oranında indirim uygulayarak 2 yıl 6 aya indiren mahkeme heyeti, Terörle Mücadele Kanunu'nda öngörülen ceza artırımıyla bu süreyi önce 3 yıl 9 ay hapis olarak belirledi. Takdiri indirimleri de kullanan mahkeme heyeti Rahin Andrew Craig Brunson'un cezasını 3 yıl 1 ay 15 güne düşürdü. Mahkeme heyeti Brunson hakkındaki ev hapsi ve yurt dışı yasağını da kaldırdı. Brunson yattığı süre de göz önüne alınarak serbest kalacak. 

BRUNSON’UN AVUKATI  

Karar sonrasında açıklama yapan avukatı İsmail Cem Halavut, "Dağ fare doğurdu gibi bir şey. Müvekkilimin bu kadar mağdur edilmesine, Türkiye 'nin bu kadar mağdur edilmesine gerek yoktu bu dosya bakımından. Biz bu kararı da kabul etmiyoruz, temyiz edeceğiz. Müvekkilim tutuksuz da yargılanabilirdi. Biz böyle bir karar olabileceğini bekliyorduk ama bugün için değildi" dedi. 

EVİNE GİDİP HAVAALANINA DÖNECEK 

Brunson'un karara sevindiğini söyleyen avukatı Halavut, "ABD'ye gidecek mi?" sorusuna ise, "Gider diye düşünüyorum. Burada onun için bir güvenlik sorunu da oluştu. Kendi takdiri. Bunu ona sormak daha doğru olur. Buradan eve gittiler. Evden havaalanına gidip ABD'ye döneceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.  

Brunson'un güvenliğine ilişkin tedbirlerle ilgili bir soru üzerine bu konuda savcılık ve emniyetin gereğini yapacağını düşündüğünü ifade eden Halavut, hakkındaki sınır dışı etme kararıyla ilgili de "Sınır dışı kararının durumunu bilmiyorum, o dönem hükümsüz kalmıştı. Ama sonuçta giderse aynı kapıya çıkacak. Saygın bir din adamı olarak 2 yıl özgürlüğünden mahrum kaldı. Bütün düzeni bozuldu. Türkiye'yi seven bir insan. Şu an için gitmek zorunda bu onu üzüyor" şeklinde konuştu. 

Hükümle birlikte serbest bırakılan Brunson yargılandığı Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinden güvenlik önlemleri eşliğinde gri renkte ve camları siyah filmle kaplı bir pikapla ayrıldı. 

DAVANIN GEÇMİŞİ 

9 Aralık 2016'da tutuklanan ABD'li rahip Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı ifade edildi. Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edildi. 

Tutukluluğu ev hapsine çevrilen Brunson'ın avukatı, müvekkilinin "ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı" kararına ilişkin İzmir'deki Ağır Ceza Mahkemelerine yaptığı itirazın reddedilmesinin ardından, 3 Ekim'de Anayasa Mahkemesine başvuru yapmıştı.

Rahip Brunson ABD
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı
Şeyma Subaşı'nın fotoğrafına sevgilisinden yorum
Şeyma Subaşı'nın fotoğrafına sevgilisinden yorum