Trump'ın sınır ziyaretinden dikkat çeken kareler

ABD Başkanı Donald Trump'ın sınır ziyaretinde dikkat çeken kareler kaydedildi. Başkan Trump, ABD hükümetinin Trump'ın sınırda istediği duvarın ödeneği hususundaki anlaşmazlıklarının 19.gününde, Meksika sınırını ziyaret etti.

Trump'ın sınır ziyaretinden dikkat çeken kareler
Trump'ın sınır ziyaretinden dikkat çeken kareler Gizem Zalimalioğlu

Texas'ta sınır güvenliği ve göçmenler konusuna ilişkin gerçekleştirilen toplantıda ABD Başkanı Donald Trump açıklamalarda bulundu. Konuşmasına, " Sınır güvenliğinin kahramanları ile bir arada bulunduklarını" ifade eden sözlerle başlayan Trump, " Sahte haber kaynaklarının olmasa da halkın onları sevdiğini " belirtti. Duvar olsa daha da başarılı olacaklarının altını çizen Başkan Trump, tüm sınır ve iç güvenlik güçlerine teşekkürlerini sundu.

Teşekkürü arasında kendisi ile birlikte gelen Cumhuriyetçi Senatöre John Cornyn ve Ted Cruz ve İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen de vardı. Trump, " Güvenlik güçlerinin çok eleştiri aldıklarını lakin ABD hükümetinin onların arkadaşı olduğunu " ifade etti.

Bir duvar veya bariyer olması halinde, insan ve uyuşturucu kaçakçılarının sınırdan geçmelerini engelleyeceğini, " bunlar gümrük kapılarından girmiyor" sözüyle ifade etti.Trump, “Meksike duvar için ödeyecek dediğimde Meksika bana 20 milyar veya 10 miyar dolarlık çek yazacak demedim. Kimse çek yazmayacak. Ben, onlar duvar için ödeyecek dedim”açıklamasında bulundu. 

Trump, anlaşmanın NAFTA'dan çok daha iyi olduğunu, yeni yapılan ticaret anlaşmasında Meksika'nın ödeyeceğini de ayrıca ekledi.Duvar ile birlikte kaçakçıların gümrük noktalarından geçmek zorunda kalacağını, sadece duvar için ödeme istemediğini, buraya yerleştirilecek ekipmanlar ile uyuşturucu ve insan kaçakçılığının önüne geçebileceklerini ve bunun için de ödenek istediklerini belirtti.

Kongrenin demokratların elinde olduğunu ve demokratların bu durumu politik çıkar için kullandığını söyleyen Trump, “Ben bunu politika için istemiyorum, bunu doğru olduğu için istiyorum” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, sınırdan kaçak geçen herkesin suçlu olduğunu ve onların uyuşturucu kaçakçısı aynı zamanda çete üyesi olduklarını belirtti. Bu tarz durumların Amerikan halkına zarar verdiğini söyledi. Trump'ın istediği bütçe içerisinde ekipman, daha fazla güvenlik ekibi ve yasal olmayan şekilde gelen göçmenleri doğru şartlarda tutabilmek için daha fazla yatak var. İlkel ve eski yasalara rağmen iyi bir iş çıkardıklarını ifade etti.

Donald Trump, kaçakçılık yüzünden en çok çocukların etkilendiğini yasalara göre çocukla gelen bir kaçağın daha rahat ülkeye girebildiğini dolayısıyla çetelerin daha fazla çocuk ticareti yaparak bunu kullandıklarını söyledi.

Bu durumla ilgili önlem almak için sunulan beton duvar önerisi beğenilmedi ve beton yerine çeliğin kullanılması istendi. İnsanların duvar yerine bariyer istemeleri ardından Trump, " Ne isim verdiğinizin önemi yok yeterki orada olsun.Beni igilendirmiyor " açıklamasını yaptı.

Ardından bulunan yasa dışı ve kaçak mallar ile kaçakçıların nasıl hareket ettiği ile ilgili olarak bilgilendirme alan Trump teşekkür etti.

Senatör Ted Cruz  sınır polisi ile gece yarısı devriyesine çıktığını belirtti. “Bu polisler çok cesur dedi ve kimse aynı felaketleri yaşamak zorunda değil” ifadelerinde bulundu. Trump’a bu konuda bir şeyler yaptığı için teşekkür eden Cruz “Bu savaş Teksas’ın ve Amerika’nın savaşı. Televizyona çıkıp sınır güvenli diyenleri anlamam mümkün değil” dedi.

Nilesen ise “Bu bir kriz, umarım karşı olanlar burada konuşanları izliyordur” dedi.

Son olarak, “Umarım demokratlar bir araya gelir ve gerçek bir problem üzerinde çalışırlar. Bu ulusal güvenlik problemi, ülkemiz çeteler ve kaçakçılar tarafından saldırı altında. Büyük bir iş yapacağız. Duvarı inşa edeceğiz, planladığımızı yerine getireceğiz” diyen trump durumla ilgili son sözlerini söyledi.

.

 

Trump Sınır Ziyaret Kriz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.