Dağcılık sporunun disiplinlerini biliyor musunuz?

Outdoor dünyasının en çok bilineni diyebileceğimiz dağcılık, her spor gibi kendi içerisinde de birkaç dala ayrılmaktadır. Dağcılıktan kısaca bahsedelim sizlere. İnsanların farklı doğa şartlarını görme merakı ve yüksekten nasıl göründüğünü merak ederek başlayan bir spor dalıdır. Ayrıca çok havalıda diyebileceğimiz bir daldır. Çoğu kişinin de yapamayacağı bir daldır çünkü insanların o tip zorlu hayata yani aksiyon aramayan kişiler için ters gelir.

Dağcılık sporunun disiplinlerini biliyor musunuz?
Dağcılık sporunun disiplinlerini biliyor musunuz? Gizem Zalimalioğlu

Dağın tepesine çıkarak temiz bir hava ve oradaki doğallığı görmek insanın içini rahatlatır ve insanları doğayı sevdirmeye biraz daha katkıda bulunur. Oradaki sessiz ortamda aslında tam kafa dinlemeyi yarayan bir yer diyebiliriz.

Gelelim bu spor dalı kaça ayrılmakta ve kısaca sizlere bahsedelim.

Alpin Stili

Dağcılığın ruhu hatta esas olarak temsil eden bir dalıdır. Halk arasında “Temiz Tırmanış” anlamına gelmektedir. Teknik bir tırmanış içeren dağcılık sporudur ve kayalar, buzlar gibi zorluklara baş çıkarak, rotasını asla bozmayan doğal yöntemler kullanan kişilerdir.

Hiking – Doğa Yürüyüşü

Pek yükseğe çıkılmaz ve genel olarak sabahtan başlayıp şehir içi şehir dışı yürüyüş yaparak akşama biten bir daldır.

Trekking

Bunların içinde en çok bilinen ve en çok yapılan dalı demek doğrudur. Çünkü genel olarak bu tip sporu yapan kişiler gitmişken kampta yapmak isterler. Belirledikleri bir yüksekliğe ulaşarak orada kamp kurup, doğanın içinde kalırlar.

Ekspedition

Bu dalda uzun bir tatil ve doğa ile bütün hale gelene kadar kalmak isteyenlerin dalıdır. Uzun bir zaman boyunca dağda kalarak yeme içmeyi doğal yollarla karşılar. Yani Survivor hayat diyebileceğimiz bir hayat yaşarlar.

Ferrata

Herkesin bir dağcı resmi görmüştür ve genel olarak dimdik bir yere tırmanmaya çalışırlar. Yükseklik korkusu tamamen sıfır olan insanlar zirvenin zirvesini yapmak için ipler, halatlar kullanarak metal merdivenlerle zirve yapılır.

Sportif Tırmanış

İsminden anlayacağımız gibi spor yapmak için yapılır, genel olarak bu dalı yapanlar yüksek bir zirve görmemiş kişilerdir. Yani hepimiz mağazalarda çocuklar için yapılan dik bir yere tırmanış görmüştür ve işte tam bu tarz diyebileceğimiz bir daldır.

Bouldering

Zeminden pek de yukarıya çıkılmaz ve antrenman amaçlı yapan kişiler kullanır bu dalı.

Kaya Tırmanışı

Bağımsız bir spor dalıdır ve dağcılığın en zor alanlarından birine girmektedir. Bu spora, doğayla baş başa, fit ve sağlıklı kalmak, biraz da adrenalini damarlarında hissetmek için başlayanlar, tırmanmanın kısa süre sonra bir tutku halini aldığını söylemektedirler. Beden ve ruh halinizi daha farklı bir şekilde tanımak isteyenler ve pes etmesini sevmeyenlerin aradığı bir daldır. İçinizdeki özgüveni dışa çıkarmanın hatta geliştirmenize yardımcı olan bir daldır. Tamamen tehlikeyi barındırmaktadır ve son derece bir adrenalin manyakları için tavsiye edilmektedir.

Uzun Duvar Tırmanışı

İp boyundan daha yüksek bir kayaya tırmanma tekniğidir. Tam ekipman ile yapılır ve emniyet olarak son derece önlem alınır.

Yapay Duvar Tırmanışı

Çoğu zaman açık çoğu zamanda kapalı alanlarda yapılmaktadır. Kimyasal maddelerle yapılan sabit ve ayarlanabilen duvarlara tırmanılır. Yapay duvar tırmanışlarında, duvara dağcılıkta kullanılan teknik malzemelerin yerleştirilmediği “top rope” (üstten emniyetli ip) tekniği de kullanılmaktadır

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti