Akıllı Telefonlarda Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır

Tasarruf deyince illa ki daima cüzdanımızdan bahsetmek elbette olmazdı. Günümüzde pek çok kişinin yaşadığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi akıllı telefonlarının şarjını yetiremeyince günlük hayattaki bazı işlerimiz bile bundan dolayı aksayabiliyor. Dolayısıyla akıllı telefonda pil tasarrufu nasıl yapılır sorusunun cevabı da bu noktada büyük bir önem kazanıyor. Dilerseniz hemen kısa başlıklar altında bu konuya bir göz atalım.

Akıllı Telefonlarda Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır
Akıllı Telefonlarda Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır Dilan Aşar

Akıllı telefonda pil tasarrufu için uzmanlar tarafından verilen bilgileri başlıklar altında detaylandırıp hep birlikte tasarruf yapmış olacağız. Yaşamımızı önemli şekilde etkileyen bu bilgilerin altın değerinde olduğu söyleniyor. 

PİL TASARRUF MODUNU KULLANIN
Her akıllı telefonda telefonun performansını biraz düşüren ancak pil tüketimini azaltan bir mod oluyor. Aslında iki mesaj göndermek, bir konuşma yapmak ve Facebook’u kontrol etmek için tam güce ihtiyacımız yok. Cihazların tam performans modları genelde oyunlar için gerekli oluyor ancak sürekli olarak onlarca uygulama arasında geçiş yapmıyorsanız, pil tasarrufu modunu daima açık tutabilir, şarjınızın bir kaç saat daha gitmesini sağlayabilirsiniz.
WİFİ VE 3G'Yİ AYNI ANDA KULLANMAYIN
Telefonunuz her iki veri bağlantısı arasında otomatik olarak geçiş yapıyor ancak ikisini birden sürekli açık tutmak, cihazın devamlı olarak ikisinden birine bağlı kalmaya çalışmasına neden oluyor. Bu ise pili gereksiz yere tüketiyor. Böyle yapmak yerine WiFi olduğunu bildiğiniz yerlerde 3G’yi kapatıp WiFi’ı öyle açmalı, dışarıda ise tam tersini yapmalısınız.
EKRAN IŞIĞINI ABARTMAYIN
Pek çok akıllı telefonun otomatik ekran ışığı ayarı var ama kullanıcılar nedense hep en parlakta ekranlarını kullanmaya çalışıyorlar. Bu durum bilhassa karanlık ortamlarda hem gözlerinize zarar veriyor hem de gücün gereksiz yere kullanılmasına neden oluyor. Gerekmedikçe ekran parlaklığını en yüksek düzeye getirmeyin.
VERİ KULLANIMINI SINIRLANDIRIN
Telefonunuzla müzik dinlemek için YouTube videolarını kullanmak Spotify gibi müzik uygulamalarından daha çok pil kullanacaktır ancak MP3 dosyaları dururken Spotify’dan veri çekerek müzik dinlemek de MP3’ten daha çok pil kullanacaktır. Sık sık dinlediğiniz aynı müzikleriniz varsa, bunları MP3 formatında telefonunuza aktarın ve düşük pil tüketimi ile onları dinleyin.
SÜREKLİ KONTROL ETMEYİN
Akıllı telefonumuzun ekranını her açıp kapadığımızda, uygulamaları her yeniden açtığımızda ciddi miktarda işlemci gücü bataryayı tüketiyor. Bu nedenle kontrol edeceğiniz şeyleri tek seferde kontrol etmeli, beş dakikada bir ekrana bakmaktan geri durmalısınız.
TAM ŞARJ EDİN AMA TAM BİTİRMEYİN
Akıllı telefon bataryalarının en verimli şekilde kullanmak için onları maksimum düzeye kadar şarj ettikten sonra fişten çekin ancak tamamen bitmesini beklemeyin ve %20 civarına geldiğinde yeniden tam düzeye kadar şarj edin. Sürekli bataryayı sıfıra kadar bitirmek içindeki kimyasalların bozulmasına neden olacaktır ve ideal bitme düzeyi %20 denilebilir. Cihazı uzun süre bir yerde saklayacaksanız %60 şarj ettikten sonra kenara kaldırmanız gerekiyor.

facebook wifi spotify
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1