Ambulanslar da teknoloji ile gelişecek

Sağlık Bakanlığı, 2019 senesinden başlamak üzere aşamalı olarak teknolojik ambulans ve tablet sistemine geçeceğini duyurdu. İlk olarak pilot bölgelerde başlayacak uygulama daha sonra Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak. Bu yöntemle de ambulanslarda yapılan her türlü uygulama da kayıt altında olacak.

Ambulanslar da teknoloji ile gelişecek
Ambulanslar da teknoloji ile gelişecek Cankut Yılmaz

Yapılacak her işlem kayıt altına alınacağı gibi gerekli kişilerde bu işlemleri görerek ona göre karşılama hazırlığını yapacak veya doktorlar müdahale ederek ambulanstaki görevlileri yönlendirebilecek. Bu sistemin amacı ise hasta ve doktor arasında ki iletişimi hızlandırmak ve kaliteli bir hizmet sunabilmek.

Son senelerde kullanılmaya başlanan "Acil Sağlık Otomasyon Sistemi (ASOS)" sayesinde bütün veriler zaten dijital ortama aktarılarak takip edilebiliyordu. Ayrıca ambulanslara yerleştirilen gps cihazları ile de hastanın bulunduğu konuma en yakın olan araç hatasız bir şekilde sevk edilebiliyor. Aynı anda kaç araç görevde, kaç personel görev başında veya gün içerisin kaç olaya gidilip ortalama erişim süresi de hesaplanabilmekte. Pilot bölgelerde kontrolünün yapılmasının ardından yazılım kısmında da sona gelindi ve bu seneden itibaren kademeli olarak tüm Türkiye'de kullanıma sunulacak.

Hasta verilerini takip amaçlı tablet uygulaması

Ambulanslarda gereksiz kayıt işlemlerinin kökünü kazıyacak tabletler ise hastaya ilk müdahaleden son ana kadar bütün verilerini kaydederek bu verileri anlık olarak hastanın sevk edileceği acil birimlere iletecek. İletlen bu verilerin bi kopyası da Bakanlık Koordinasyon Merkezine gönderilecek.

Hasta teslim alındıktan sonra bilgileri girildiği anda bağlı olan ekrana kan grubu, geçirdiği ameliyatlar gibi hayati bilgileri yansıtılacak. Böylece bilinci kapalı olsa bile hastana ani müdahalede bulunularak birçok hayat kurtulabilecek.

Türkiye'de ambulans sistemi çok iyi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın mensupları ile bir araya gelerek akıllı ambulanslar hakkında gerekli bilgileri aktardı.

Türkiye'de ambulans sisteminin üst düzeyde olduğunu belirten Koca, "İster ambulans, ister uçak ve isterse de helikopter. Hiçbir şekilde hastaya ücret yansıtmadan hizmet veren nadir ülkelerdeniz" dedi.

Her türlü tıbbi uygulamanın bu tabletlere aktarılabilir olduğunu vurgulayan bakan, "Hastayı bekleyen acil servisinde anlık bunları kontrol ederek ona göre karşılama hazırlıklarını yapmasını sağlayacak" dedi.

Acil Sağlık Otomasyon Sistemi Ambulans Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti