Ay'da su bulundu mu?

Ay’da su olma ihtimali neredeyse 100 yıldır konuşulan bir konudur. Birçok bilim adamı konu ile ilgili olarak açıklama ve araştırma yapmıştır. Ayrıca birçoğu kendi aralarında fikir farklılıkları ile karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle ortada oldukça fazla bilgi kirliliği de bulunmaktadır.

Ay'da su bulundu mu?
Ay'da su bulundu mu? Dilan Aşar

Ay’da su olma ihtimali son dönemlerde tekrar gündeme oturmaya başladı. NASA yapmış olduğu yeni araştırmalar ile böyle bir ihtimalin mümkün olduğunu ve hatta Ay’ın kutuplarında buz olarak su kütleleri göründüğü belirtildi. 
AY'DA SU VAR MI?
Ay yüzeyinde su olup olmaması ile ilgili olarak yapılan araştırmalar, bu soruyu net bir şekilde cevaplamaya yetecek tarzdadır. Son dönemlerde Hawaii ve Brown Üniversiteleri tarafından görevlendirilen bir araştırmacı ekip, Ay’ın yüzeyinde kuzey ve güney bölgelerinde buz halinde su gördüklerini iddia etmektedir. Tabi bu teleskop aracılığı ile görülmektedir. Bu bilgiyi doğrulamak amacı ile NASA ve Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu harekete geçti. NASA, Ay Mineraloji Haritalama aracı ile Hindistan ise Chandrayaan-1 Ay yörünge aracı ile yaptığı araştırmalar soncunda aynı şekilde Ay’ın kuzey ve güney kutuplarında su bulunduğunu belirtti. 
İnsanlar Dünya dışında bir yaşam olarak Ay’ı düşünmektedir. Ayrıca gelecekte Dünya’nın başına gelebilecek her türlü sorun sonucunda sığınabilecek bir liman olarak görmektedir. Tabi bu durum şuan için mümkün olmasa da yıllar sonra bu tür yolculuklar mümkün olacaktır. Bu tür yerleşimler için ise gezegen dışında su olması şarttır. İnsanların temel ihtiyaçları ve oksijen için olmazsa olmazdır. Ay’da su bulunduğu öğrenildiğinde ise bu gibi düşünceler artık çok daha doğal karşılanmakta ve mümkün olabileceği görülmektedir. 
Önceki zamanlarda Ay yüzeyinde su olabileceği ihtimali oldukça düşük olarak bilinmekteydi. Bilim adamları, bu gezegende su olsa bile yerin oldukça altında olabileceğini belirtmekteydi. Gelişen teknoloji ile M3 verilerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda suyun sadece yüzeyde olduğu değil aynı zamanda katı bir halde olduğu da anlaşılmaktadır. En çok su kütlesinin kuzey kutbunda yer aldığı belirtilmektedir. Ayrıca NASA ekiplerine göre bu buz kütlesinin sıcaklığı -157 santigrattın altında olabileceği düşünülmektedir. 

NASA Ay Teknoloji
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi