Elon Musk Ay'a hangi yolcuyu gönderiyor

Elon Musk denildiğinde akla ilk olarak uzay ve teknoloji gelmektedir. En azından son dönemlerdeki projeleri ve uzay ile ilgili planları oldukça fazla kişi tarafından bilinmekte ve merakla beklenmektedir. Son olarak kurucusu olduğu, uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, uzaya göndereceği turist seçimini tamamladı. Uzun zamandır bu yeni uzay yolculuğuna kimin gideceği konuşulmaktaydı. Bunun için oldukça fazla görüş ve öneri bulunmasına rağmen seçilen isim Japon milyarderi olan Yusaku Maezawa olmuştur. Bu yolculuğun bütün işlemlerin, testlerin ve prototiplerin tamamlanmasının ardından ortalama olarak 2023 yılında yapılacağı söylenmektedir.

Elon Musk Ay'a hangi yolcuyu gönderiyor
Elon Musk Ay'a hangi yolcuyu gönderiyor Dilan Aşar

17 Eylül’de, uzaya yapılacak olan yolculuk ve bu yolculukta görev alacak turistin belirlenmesi için Los Angeles’te bir etkinlik yapıldı. Elon Musk bu etkinlik içerisinde Japon iş adamı ve bu kişinin davet edeceği kişilerin uzaya yolculuk için seçildiğini belirtti. Ay’ın yörüngesinde yapılacak olan bu yolculuğun net tarihi 2023 olarak belirtilmekte ancak bu tarihte değişiklikler olabileceği göz önünde bulundurulması gerektiği açıklanmıştır. SpaceX bu yolculuk için oldukça teknolojik ve özel bir kapsülün tasarlayacak. Etkinlik boyunca herkese söz verildi. Japon iş adamı ise tüm masraflarını kendisinin karşılayacağı seferde kendisinin yanında bulunması için 6 veya 8 kadar ünlü sanatçı davet edeceğini açıkladı. 
SPACEX UZAY YOLCULUĞU TURİSTLERİ
2023’te yapılması planlanan uzay yolculuğu için ana karakter seçildi. Japon iş adamı Yusaku’nun turist olarak SpaceX tarafından geliştirilen özel kapsül ile uzaya yolculuğu 5 yıl sonra yapılacak. Bu yolculukta kendisinin yanında olmasını istediği bazı sanatçılar olduğunu belirtti. Bu kişiler içerisinde ressam, mimar ve tasarımcılar olacağının altını çizerek, bu kişilere ayrı bir deneyim ve ilham katacağını, bu yüzden sanatçılar ile yolculuk yapmak istediğini belirtti. Bu uzay yolculuğunda göre v alacak tek bir kişinin ismi bilinmektedir. Diğer kişiler hakkında bilgi verilmedi. İlerleyen zamanlarda SpaceX uzay yolculuğu turistleri tam olarak belli olacaktır. 
Ay ile Dünya arasında tam olarak 382 bin 500 KM mesafe bulunmaktadır. İlk yolculuk 1960 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Bundan sonra 1968 ve 1972 yılları arasında birçok sefer geçekleştirildi. O zamanlardan beri aya yolculuk yapılmamıştır. Bir sonraki ise 2023 yılında yapılacağı düşünülmektedir. 

SpaceX Uzay Yolculuğu Ay
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi