Google, Apple’a milyar dolarlar ödemeye hazır

Arama motoru devi Google, Iphone cihazlarda varsayılan arama motoru olabilmek adına milyar dolarlara varan miktarları ödemeye devam etmekte. Goldman Sachs ise Apple firmasının Google ile yaptığı anlaşmaların toplamının 12 milyar doları bulabileceğini belirtti.

Google, Apple’a milyar dolarlar ödemeye hazır
Google, Apple’a milyar dolarlar ödemeye hazır Cankut Yılmaz

Google raporlarını kontrol eden Goldman Sachs firmasının analistlerinden Rod Hall, Google’ın 2018 senesinde TAC adı ile de beliritlen “trafik satın alma maliyeti” altında Apple firmasına 9.46 milyar dolar ödeme yaptığını belirledi.

Her ne kadar TAC genişlemesi biraz yavaşlasa da Goldman tahminine göre Apple’a ödenen miktarın önümüzde ki sene 12.2 milyar dolar olacağını ve bu miktarın 2021 civarlarında 15.6 rakamını geçebileceğini belirtiyor.

Bunun yanında Hall, Apple’ın yakın zamanda yatırımcıların odağını hizmetleri üzerinden sağlanan kazanç akışına sürüklediğini söylüyor. Bu kazanç akışı ise TAC’in App Store’dan elde edilen yüzde 15 ile yüzde 30’luk hisselerin ve Apple Music tarzında üyelik servislerinden alınan aylık fiyatların sentezinden oluşuyor. Apple idarecileri yatırımcılarla yaptığı konuşmalarda bu kazançlara odaklanıyor.

Goldman ise Pazartesi yayınladığı anekdotta şu ifadeleri kullanıyor:

“TAC çalışmamızı Sensor Tower’daki App Store bilgileriyle birleştirerek, TAC ve Apple’ın uygulama mağazası indirme hissesinin 2018’de Hizmetler kazançlarının yüzde 51’ini ve hatta Hizmetler brüt karlarının da yüzde 70’inden daha büyük bir kısmını temsil ettiği neticesine vardık”

Bu noktada Apple’ın 2018 finansal raporunda Apple Hizmetleri’nin 37 milyar dolar topladığını belirtelim. Yatırımcılar ise bu gelişmenin Apple’In toplam kazancına katkıda bulunacağını umut ediyor.

Öte yandan Goldman analistleri, Apple’ın bu amaca erişebilmesi için yeni içerik üyelikleri oluşturması gerektiğini öne sürüyor. Bu kapsamında Apple’ın çevrimiçi videolar, yazılı yayınlar ve depolama hizmetleri için yeni üyelik oluşturması bekleniyor.

Google Apple varsayılan arama motoru
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale sallandı
Çanakkale sallandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar