Google arama motoruna 6 yeni özellik geliyor

Bu yıl kuruluşunun 20. yılını kutlayan Google, kısa bir süre sonra sunacağı yeni arama özelliklerini duyurdu. Future of Search (Aramanın Geleceği) etkinliğinde, Google arama motoruna eklenecek ve insanlara erişim kolaylıkları sağlayacağı 6 temel yeniliği tanıttı.

Google arama motoruna 6 yeni özellik geliyor
Google arama motoruna 6 yeni özellik geliyor Fırat

1- Google Keşfet (Discover):

Yapılan açıklamaya göre, her kullanıcı,ortalama 8 aramasından birini ilerleyen zamanda tekrar gerçekleştiriyor. Bunu dikkate alan Google, kullanıcıların en çok ilgisinin olduğu konuları aramalarına gerek kalmadan “Discover” (Keşfet) adı verilen bölümünde sunacak. Bu bölüm, Google.com ana sayfasında yer alacak. Discover (Keşfet) bölümü kullanıcıların merak ettikleri, ilgilendikleri konuyla ilgili haberleri, son gelişmeleri video ve benzeri içerikleri siz arama yapmadan karşınıza getirecek
 
2- Geçmiş Aramalara Kolay Erişim:
Geçmiş aramalara daha kolay erişim sağlamak isteyen Google, kullanıcı,aynı aramayı tekrar yaptığında, daha önce tıklamış olduğu bağlantıları sonuç listesinin üst sıralarında yer alacak özel bir kart ile kullanıcı karşısında çıkacak
 
3- Dinamik Öneriler:
Google, kullanıcıların neyi ne zaman aradıkları konusunda da oldukça ayrıntılı bir veri tabanına sahip. Arama motorunda yapılan aramalarla ilgili olarak söz konusu arama teriminin uzantıları ile ilgili de öneriler verecek. Verilen öneriler,kullanıcının daha önce yapmış olduğu aramalardaki veriler dinamik olarak kullanılıp, sonuçlar da buna göre kişiselleştirilecek.
 
4- Koleksiyonlar:
Google'ın arama motoruna gelecek olan 'Koleksiyonlar' özelliği Facebook ve Instagram kullanıcılarının yakından bildiği bir özellik. Kullanıcılar, “Koleksiyonlar” özelliği ile Google arama sonuçlarını kartlar şeklinde daha sonra okumak için kaydedebilecek.
 
5- Hikayeler:
Sosyal platformlar içerisinde hikayesi(story) olmayan bi platform neredeyse kalmadı. Snapchat ile başlayan bu özellik Instagram ve Facebook'un ardından yakın dönemde Google arama sayfasında da yerini alacak. Yapay zeka destekli çalışacak olan Google Hikayeler özelliği,haberler, ünlüler, çok okunan makaleler ve  çok tıklanan resimlerden, kullanıcının arama geçmişi profiline uygun, kişiselleştirilmiş seçkiler üreterek tüm bunları arama sonuçlarında gösterecek.
 
6- Yapay Zeka Destekli Yeni Görseller:
Google’ın görsel arama servisi Google Görseller, yapay zeka destekli uygulaması Google Lens ile de karşımıza gelecek.Bu özellik, kullanıcılara aradığı bir görüntünün içinde hangi cisim, insan, marka veya ürünün olduğunu da gösterebilecek.
 
 
 
 
 
google arama motoru yeni özellik
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi