Güney Afrika Uzay Teleskobu

Uzay ile ilgili yapılan çalışmalar birçok kişinin ve ülkelerin dikkatini çekmektedir. Uzayı gözleyebilmek ve gelişmeleri takip edebilmek için en önemli araçlar arasında uzay teleskobu yer almaktadır. Birçok ülke bu konuda büyük eksiklik çekse de, NASA gibi uzay konusunda çok iyi tecrübeye sahip olanlar bu başarılarını üstün teknoloji ile donatılan teleskoplara borçlu olmaktadır. Son dönemlerde ise bu alanda Güney Afrika yepyeni bir teknolojik uzay teleskobu ile gündeme gelmektedir.

Güney Afrika Uzay Teleskobu
Güney Afrika Uzay Teleskobu Dilan Aşar

MeerKAT ismi verilen bu teleskop geçtiğimiz günlerde dünya basınının önünde tanıtılmıştı. MeerKAT ile çok önemli gelişmeler ve bilimsel keşiflerin yapılmasına olanak sağlanacağı belirtilmektedir. Güney Afrika bu konuda son derece fazla yatırım yaptıklarını ve bilim alanında ilerlemeler kaydedeceklerinin altını çimiştir. 
Güney Afrika MeerKAT ile ilgili olarak oldukça fazla çalışma yürütmekteydi. Tamamen bu bölgede tasarlanan bu gelişmiş teknolojik teleskop ile gökyüzü ciddi bir şekilde detaylar ile incelenebilecek. Böylelikle ülkede uzay alanında eksiklikler kapatılarak oldukça büyük gelişmeler sağlanacağı görülmektedir. MeerKAT uzay teleskobu toplamda 64 adet çanağa sahip olmaktadır. Bu çanakların her biri 13.5 metre çapında olmaktadır. Bu teknoloji ile türünün en hassas teleskobu olduğunun altı çizilmektedir. Bu özel teleskop şuan için sadece başlangıç aşamasında olmaktadır. İlerleyen zamanlarda yeni projeler ile desteklenerek oldukça büyük gelişmelere olanak sağlayacağı hatta dünyanın en büyük radyo teleskobu olacağı belirtilmektedir. Proje toplamda 330 milyon dolarlık bir yatırım ile tamamlandı. Oldukça büyük bir alana yerleştirilen teleskoplar sürekli denetlenmekte ve korunmaktadır. Ayrıca gökyüzünün rahat bir şekilde incelenebilmesi için insanlardan, araçlardan ve fabrikalardan oldukça uzak yerlere yapılmıştır. 
MeerKAT uzay teleskobu projesinin yapımına 2016 yılında başlanacağı söylenmişti. Söylenen tarihte başlandı ve aynı şekilde belirtilen tarihte bitirilen projeye oldukça önem verildiği buradan da anlaşılmaktadır. Güney Afrika son dönemlerde MeerKAT projesine karşı aşırı hassasiyet göstermekte ve bu konu ile ilgili olarak sürekli gelişmeler yapmaktadırlar. Kurulan ve hazır bir şekilde işlevini sürdüren radyo frekanslı en hassas uzay teleskobu, ilerleyen zaman dilimlerinde bilimsel çalışmalar için tamamen hazır bir hale gelecektir. 

 

MeerKAT Güney Afrika uzay teleskobu
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı
Şeyma Subaşı'nın fotoğrafına sevgilisinden yorum
Şeyma Subaşı'nın fotoğrafına sevgilisinden yorum