Kağıt pil nedir

Teknolojinin gelişmesi ile her zaman insanların daha iyi bir şekilde ihtiyaçlarının karşılanabileceği sistemlerin yaratılması beklemededir. Birçok farklı cihazlar ve yenilikler ile karşılaşılmaktadır.

Kağıt pil nedir
Kağıt pil nedir Dilan Aşar

Son dönemlerde oldukça çok konuşulan kâğıt pil, yepyeni bir teknoloji ürünü olmakta ve gelecek zamanlarda yaygınlaşması beklenmektedir. Aslında çok uzun zaman önce bu şekilde pil prototipleri yapılmış ve fuarlarda sergilenmişti. Ancak yeterli teknoloji ve bilgi olmadığından dolayı bir ilerleme kaydedilememişti. Ancak gelişmiş olan teknoloji ve elde edilen tecrübeler ile bu şekilde teknolojik üretimler çok daha mümkün olmaktadır. 
KAĞIT PİL NEDİR?
Her insanın evinde pil mutlaka vardır. Kumandalar, saatler ve birçok küçük büyük fark etmeden cihazların kullanımında piller tercih edilmektedir. Bu pillerin geri dönüşümleri ne yazık ki odlukça zor olmaktadır. Herkesin evinde kullanmayı tercih ettiği piller çoğunlukla alkali pil olmaktadır. Bu pillerin ömrü bittiğinde tekrar geri dönüştürülmesi son derece maliyetli ve uzun işlemler sonucunda mümkün olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı bilim insanları ve araştırmacılar daha alternatif ve kolay bir şekilde geri dönüşümü sağlanabilen veya yenilenebilen enerjiye sahip olan pil üretmek istemektedirler. Bunlara en iyi çözüm olarak kâğıt pil üretimi yapılmak istenmiştir. Şuanda etkin olarak üretimi yapılmasa da, bir prototip üretilmiştir. Kâğıt pil bu şekilde %90 selülozdan oluşmakta ve kalınlığı 0.25 mm’den daha az olmaktadır. Kesinlikle doğaya ve insanlara bir zararı bulunmamaktadır ayrıca yapısı gereği ile geri dönüştürülmesi ve tekrar kullanılabilir hale getirilmesi maliyetsiz, daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu pil kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek ihtiyaçları karşılamaktadır. 
İlk olarak kâğıt pil, 2007 yılında New York’ta bir grup öğrenci tarafından proje olarak değerlendirilmiş ve sunulmuştur. Bunun ardından 2009 yılında ise Stanford Üniversitesi Yi Cui ekibi tarafından 1.5V değerinde bir kâğıt pil üretilmiştir. Ancak bu zamandan sonra ilk gelişme 2015 yılında ilk olarak Londra’da bir fuarda meydana geldi. Şirketler tarafından yapılan yatırımlar soncunda oluşturulan ürünler Londra’da fuarda tanıtıldı. Piller bu fuarda boyutları, yapıları, tipleri ve katmanları ile oldukça farklı görünüşler ile insanların beğenisine sunuldu.  

kağıt pil kağıt pil üretimi fuar
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi