Plastik yiyen mantar bulundu

Bilindiği üzere plastik maddelerin doğada çözünmesi için yüzyıllar gerekmektedir. Sanayi faaliyetlerinin artması ve gelişen teknoloji sebebiyle insanlığın plastik kullanımı artırmıştır ve neredeyse çözünemeyen bu maddeler, çevre için tehdit oluşturmaya çoktan başladı.

Plastik yiyen mantar bulundu
Plastik yiyen mantar bulundu Fırat


 

 

Pakistan'ın başkenti İslamabad’da, büyük bir çöp yığınının arasında, plastikleri doğada çözünür kılabilen enzimler salgılayan bir mantar türü bulundu. 

PLASTİK ERİTEN MANTAR 

Yayınlanan rapora göre, plastiği eriten bu mantar türüne ait enzimlerin hangi gen tarafından kontrol edildiği bulunabilirse plastiklerin endüstriyel çöp niteliğinden kurtulacağı ve doğa için risk oluşturmayacağı düşünülüyor. Keşfedilen bu mantar türü poliüretan ve polyester gibi sanayi plastiklerini yok etmeye yardımcı oluyor. 

Bilim insanları şimdi bu enzimin yaratılmasından hangi genlerin sorumlu olduğunu tespit etmeye çalışıyor. Gen tespit edildikten sonra bu enzimin endüstriyel miktarda üretilip üretilemeyeceği araştırılacak. Eğer mantarın enzimi laboratuvar ortamında da aynı reaksiyonu verirse deniz kirliliği için de çözüm olması ümit ediliyor. Mantar bitkisi geri dönüşüm konusunda doğa için önemli bir yere sahiptir. Önce yiyecekleri sindirip sonra yutarlar ve bunu yapmak için de özel enzimler üretirler. 

Yaşam, doğum ile ölüm arasında geçen bir dönüşümdür. Bu dönüşümde bizlere en çok yardımcı olan canlılardan birisi de mantarlardır. Dünyadaki mantar türlerinin yalnızca yüzde 5'inin tespit edildiği tahmin ediliyor. İnsanların tırnaklarından hayvanların ciğerlerine kadar çok çeşitli yerlerde farklı boyutlarda ve özelliklerde yetişebilen mantarlar, en geniş çeşitliliğe sahip canlılar arasında yer alıyor. 

 
 

 

Plastik yiyen mantar
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi