Türk tasarımı Ford F-Vision

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan otomobil oldukça ilgi çekici bir görüntüye sahip olduğu belirtildi. Otonom teknolojileri günümüzde hala aktif olarak kullanılmasa da, firmalar bu konu ile alakalı olarak yeni konseptler sunmaya başladı.

Türk tasarımı Ford F-Vision
Türk tasarımı Ford F-Vision Dilan Aşar

Otonom teknolojisine ilgi son dönemlerde gittikçe artarken bir hamlede Ford Türkiye’den geldi. Tamda bu kategoride otomobillere özel oldukça yenilikçi ve teknolojik bir tasarıma sahip olan Ford F-Vision tanıtıldı. 

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da otonom ve yenilikçi araçların tanıtıldığı bir fuar kuruldu. Bu fuarda birbirinden güzel ve teknolojik araçlar tanıtıldı. Bunlardan bir tanesi de tamamen Türkler tarafından tasarlanan ve Ford Otosan ekibi tarafından yapılan Ford F-Vision olmaktaydı. Görenleri hayrete düşüren tasarımı ile birçok kişinin gözlerini üzerine çekmeyi başaran bu özel tır şuan için sadece tanıtım amaçlı gösterildi ve kullanılması, dokunulması ve içine girilmesi yasaktı. Tırın yapımında Copilot 360 denilen yeni bir sürücü bölgesi olduğu belirtildi. Bu yeni model sistem aynı gerçek bir sürücü gibi algıya ve görüş aşısına sahip olmaktadır. Kızıl ötesi ışınları, radar sistemi ve akla gelebilecek bütün özellikleri bünyesinde barındırmakta buna göre son derece güvenli bir sürüş keyfi çıkartmaktadır. Ayrıca Otosan tarafından geliştirilen bu özel tır, tamamen elektrikli bir motor yapısına sahip olmaktadır. Böylelikle daha çevreci ve güçlü bir seçenek ortaya çıkmaktadır. Elektrikli motorların benzinlilere göre çok daha fazla gücü çok daha kısa sürede ürettiklerini herkes bilmektedir. Bu nedenle yeni otonom teknolojilerinde kullanılan araçlarda genellikle elektrik seçmeği yer almaktadır. Ford Otosan, Ford F-Vision yapımının 7 yıllık bir süreçten geçtiğini belirtmektedir. Geliştirme sürecinin ortalama olarak 6 yıl tasarımının ise 6 ay sürdüğü açıklanmıştır. 
Ford F-Vision şehir dışı kullanımları için tamamen Copilot 360 ile otomatik sürülmekte, şehir içinde ise yarı otonom olarak kullanılmaktadır. Yarı otonom seçeneğine geçildiğinde tırın camlarında ve tasarımında otomatik olarak değişiklikler meydana gelmektedir. Buda sürücüye göre ayarlanmış seçenekler olmaktadır. Ford’un en yeni tasarımlarından olan bu tırın ne zaman piyasaya sürüleceği bilinmemektedir. Gelecek yıllarda bu tarz teknolojik araçların bir anda yaygınlaşacağı ön görülmektedir. 

Ford F-Vision teknoloji otonom Ford
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1