Wi-fi sinyalleri ile patlatıcı tespiti

Kameralar, X-ışını tarayıcılar ve ultra geniş bantlı tarayıcılar ile patlayıcı tespitleri mümkün olmaktadır. Ancak bu cihazların hızları ve kapasiteleri düşük olmaktadır. Ayrıca son derece pahalı cihazlar olmaktadırlar. Bunlara alternatif olarak odlukça güçlü bir rakip meydana geldi. Wi-Fi Herkes bu ismi duyduğunda aklına ilk olarak internet gelir. Aslında Wi-fi bir internet değil sinyaldir. Kablosuz sinyal anlamına gelir. Oldukça gelişmiş bir teknolojidir ve bu teknoloji artık patlayıcıların tespitinde kullanılmaktadır.

Wi-fi sinyalleri ile patlatıcı tespiti
Wi-fi sinyalleri ile patlatıcı tespiti Dilan Aşar

Patlayıcılar ve terör olayları son dönemlerde odlukça artış göstermektedir. Bütün ülkelerde bu tarz sorunlar için bazı güvenlik önlemleri alınmakta ancak ne yazık ki bu tür önlemler yeterli olmamaktadır. Özellikle topluluk olan mağazalar, alışveriş merkezleri, toplantı alanları, iş yerleri ve daha çok topluma açık yerlerde kızıl ötesi ışınlar ve tarayıcılar ile insanlar kontrol edilmektedir. Tabi bu tür cihazlardan sıyrılmak oldukça kolay ve mümkün olmaktadır. Bu durumda ciddi bir riski ortaya çıkarmaktadır. Ancak geliştirilen teknoloji de, Wi-fi sinyalleri ile patlayıcı tespiti mümkün olmaktadır. Yapılan denemeler sonucunda bu tespitlerin %99 oranlarında başarı gösterdiği de bilinmektedir. 

Wİ-Fİ İLE PATLATICI TESPİTİ
İnsanlara açık alanlarda ve kalabalık ortamlarda güvenliği en üst düzeye çıkartmak için oldukça fazla çalışma yapılmaktadır. Bununla ilgili olarak en yeni ve gelişmiş bir çalışma Rutgers ve Binghamton Üniversitesi bilim adamları tarafından yapıldı. Radyo frekans sinyalleri ile beslenen Wi-fi kullanılarak fiber, plastik, metaller ve bunlar ile birlikte kullanılabilecek sıvı ve kimyasal maddelerin tespiti yapılabilmektedir. Ayrıca bu frekanslar ile sıvı ve kimyasalların miktarları dahi tespit edilebilmektedir. Wi-fi sinyalleri bu tür materyallere karşı oldukça farklı tepkiler vermektedir. Bu şekilde tespitleri de mümkün olmaktadır. 

 

 

wi-fi teknoloji sinyal
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi