Türk Eğitim Vakfı, Türk Sanat Müziği’nin Efsanevi İsmi, Bağışçısı Safiye Ayla Targan’ı Mezarları Başında Andı

1642232066_IMG_2840
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet döneminin en değerli Türk Sanat Müziği sanatçılarından biri olan, sesi ve yorumuyla bir döneme damgasını vuran  Safiye Ayla Targan ve eşi merhum Şerif Muhiddin Targan, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunan kabirleri başında Türk Eğitim Vakfı (TEV) yönetimi, bursiyerleri, yakınları ve sevenleri tarafından anıldı.

 

Türk Sanat Müziği’nin ölümsüz sesi Safiye Ayla Targan ve eşi merhum Şerif Muhiddin Targan, Safiye Ayla’nın 24. ölüm yıldönümünde Türk Eğitim Vakfı (TEV) yönetimi ve yakın dostlarının katılımıyla gerçekleşen bir törenle Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yer alan kabirleri başında anıldı. 14 Ocak Cuma günü gerçekleşen anma törenine, TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, TEV yetkilileri ve bursiyerlerinin yanı sıra Ayla’nın yakınları ve sanatçı dostları da katıldı.

 

Safiye Ayla ve eşi merhum Şerif Muhiddin Targan’ın anıldığı törende konuşan TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, şunları söyledi: “Vakfımızın değerli bağışçılarından biri olan Safiye Ayla’yı kaybedeli tam 24 yıl oldu. Safiye Ayla, Türkiye tarihinde ilk kadın solist ve Cumhuriyet tarihi sanatçısı olarak çok büyük başarılara ve ilklere imza attı. Yaşarken yüzlerce sanatçıya, sanatçı olma isteyen gençlere ilham veren Safiye Ayla’nın adına bugüne kadar 1800’ün üstünde burs imkanı sağladı. Büyük bir sanatçı olsanız bile bir süre sonra isminiz ya da sanatınız unutulabiliyor ama yaptığınız bağışlarla sonsuza kadar dokunduğunuz çocuklar büyüyor, gelişiyor, eğitim görüyor ve ülkelerine faydalı gençler olarak katkıda bulunuyor. Safiye Ayla öksüz büyümüş, Türk Eğitim Vakfı aslında kendisinin seçilmiş ailesi olmuş. Bu nedenle vakfımız yaşadığı sürece kendisini anmaya devam edeceğiz. Allah rahmet eylesin”

Bu Yazıya Tepki Ver