Türkiye Güneş Enerjisi Kurulu Gücünde Rekor Artış

image_6641cacdd86e2
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücü nisan sonunda önceki aya göre 1,3 gigavat artışla 13,9 gigavata ulaştı. Böylece, Türkiye’de güneş enerjisi kurulu gücünde bir ayda rekor kapasite artışı gerçekleşti.

Yenilenebilir Enerjiye Önemli Destek

Türkiye, enerji alanında dışa bağımlılığını azaltma ve net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla ağırlık vermeye devam ediyor. Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’ndeki değişikliklerin bu artışta önemli rol oynadığını belirtti.

Lisanssız Elektrik Üretiminde Değişiklikler

Erkan, önceki yönetmeliğe göre lisanssız elektrik üretim tesisleriyle tüketim tesislerinin aynı dağıtım lisansı bölgesinde bulunması gerektiğini hatırlatarak, bu kısıtlamanın kaldırıldığını ve tesislere üretim fazlasını satma imkanı tanındığını söyledi. Kurulu gücün iki katı kadar kurulum yapılabildiğini belirten Erkan, bu düzenleme sayesinde kurulumların hızlandığını ve büyük güçlerde lisanssız santrallerin devreye girdiğini ifade etti.

Yeşil Mutabakat ve Sanayide Karbon Salımı

Hakan Erkan, Avrupa Birliği’nin “Yeşil Mutabakat” programı çerçevesinde Türkiye’nin sanayi sektöründe karbon salımını azaltmayı hedeflediğini ve ihracat yapan firmaların ihtiyacı olan elektriği yenilenebilir kaynaklardan karşılamaya yöneldiğini vurguladı. Bu sayede fabrikaların karbon ayak izini düşürdüğünü belirten Erkan, ihracat yapan firmaların lisanssız güneş santralleri kurarak elektrik ihtiyacını karşılamaya başladığını ifade etti.

Gelecek İçin Yatırımlar

Erkan, güneş enerjisi kurulu gücünde ilerleyen zamanlarda yeni rekor artışlar olacağını belirterek, yatırımcıların aldığı çağrılarla yüksek güçlerde santrallerin devreye gireceğini ve artışın hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Bakanın her yıl 3,5 gigavat güneş ve 1,5 rüzgar santrali devreye alma hedefine rahatlıkla ulaşılacağını düşündüğünü belirten Erkan, Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki potansiyelinin giderek arttığını kaydetti.

Bu Yazıya Tepki Ver