Türkiye ve Kuzey Makedonya Arasında Parlamentolar Arası İlişkiler Geliştirilecek

image_65c5eb6f8d701
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meclis Toplantısında Balkan Güvenliği ve İkili İlişkiler Ele Alındı

Türkiye Cumhuriyeti Meclisi’nde gerçekleşen kabulde, Balkanların huzur ve güvenliği, ikili ve parlamentolar arası ilişkiler ile bölgesel ve küresel güncel konular ele alındı. Kabulde, Türkiye ve Kuzey Makedonya arasındaki dostluk ve işbirliği vurgulandı.

Türkiye, Kuzey Makedonya’yı Dost ve Kardeş Bir Ülke Olarak Görüyor

TBMM Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Makedonya’yı dost ve kardeş bir ülke olarak gördüklerini dile getirerek, Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Lloga ve beraberindeki heyeti TBMM’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kurtulmuş, Türkiye ve Makedonya arasındaki köklü tarihi ilişkilerin bulunduğunu belirterek, bu ilişkileri her alanda geliştirmek istediklerini söyledi.

Balkanlar’daki İstikrar Bölgesel Barışı Etkiliyor

Kurtulmuş, dünyada yaşanan şartlar çerçevesinde Balkanlar’daki istikrarın sadece buradaki ülkeleri değil, bölge barışını da etkileyen önemli bir husus olduğuna dikkat çekti. Türkiye olarak Balkan ülkeleriyle ilişkilerdeki en temel noktanın güven ve istikrarın sürdürülmesi olduğunu belirten Kurtulmuş, politik farklılıkların hızla çözülmesinin bölge için hayati önem taşıdığını ifade etti. Ayrıca, bölgedeki gerilim ve çatışmaların her ülkeyi daha hassas bir noktaya getirdiğini vurguladı.

Bölgede Güven ve İstikrar Öncelikli Olmalı

Kurtulmuş, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın Balkan coğrafyasını etkilediğini belirterek, güven ve istikrar konusuna öncelik verilerek, meselelerin barışçıl müzakereler ve karşılıklı rıza ile çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Parlamenter Diplomasi ve Dostluk Grupları İlişkileri Güçlendirecek

Kurtulmuş, Makedonya-Türkiye arasında her alanda var olan pozitif ilişkilerin her geçen gün artırıldığını belirtti. Parlamenter diplomasi alanında da ilerleyen ilişkilerin geliştirilmesi ve dostluk gruplarının ortak çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti.

Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Memnuniyetini İfade Etti

Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Lloga ise resmi ziyaret için geldikleri Ankara’da, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi. Lloga, Makedonya’nın güçlenmesi için Türkiye’nin yargı başta olmak üzere her alanda elde ettiği başarılardan yararlanmak istediklerini belirtti.

Toplantıda Önemli İsimler Bir Araya Geldi

Meclis kabulünde, Türkiye-Kuzey Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, Türkiye-Kuzey Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyesi ve AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Kuzey Makedonya’nın Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski, Kuzey Makedonya Yargı Konseyi Başkanı Vesna Dameva, Kuzey Makedonya Organize Suç ve Yolsuzluk Savcısı İslam Abazi ve eski Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat yer aldı.

Bu Yazıya Tepki Ver