380 bin engelli birey istihdam edildi

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir engellilere yönelik istihdam politikalarını anlattı. Özdemir, İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirilen engelli vatandaş sayısının 380 binin üzerine çıktığını, bunun AK Parti yönetimlerinden önce bir hayal olduğunu söyledi.

380 bin engelli birey istihdam edildi
380 bin engelli birey istihdam edildi Gizem Zalimalioğlu

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, engelli istihdamına ilişkin TBMM Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu. 380 bin üzerinde engelli bireyin iş hayatına kazandırıldığını ifade eden Özdemir, "Bakım hizmeti için sırada bekleyen hiçbir engelli olmadığını, bugün Türkiye gerçeği olarak biliyoruz. 47 bakım merkezi varken ve burada 3.900 engelli bakım hizmeti alırken bugün gelinen noktada 241 merkez var ve 7.725 engelli bakım hizmetlerinden yararlanıyor. İstihdam konusunda bu rakamları ben burada çok ifade ettim sayın konuşmacılar, defalarca söyledim, tekrar söylüyorum; 5.777 engelli devlet memuru olarak çalışırken, AK PARTİ iktidara geldiğinde, bugün, en son pazartesi günü Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Zehra Zümrüt Selçuk Bakanımızın verdiği net, resmî rakamı söylüyorum, 53.964 engelli çalıştırılmaktadır" dedi.

İŞKUR'un katkısıyla engelliler iş yaşamına kazandırıldı

İŞKUR aracılığıyla işe başlatılan engellilerin sayısını da yine resmî rakamlardan veren Özdemir, bu sayının 380.384 olduğunu belirtti. "Bunlar, AK PARTİ iktidara gelmeden önce hayal bile edilemeyecek rakamlardı, biz bunları bugün birer gerçeklik olarak konuşma durumundayız. Devam edecek olursak, yine engellilere yönelik hibe desteklerinden… Ki bu hibe desteğinin kaynağını da ben sizlere arz etmek isterim. Çıkarılan yasayla devlet memur olarak yüzde 3 engelli istihdam etmek zorundadır" dedi.

50 bin TL hibe desteği

Özdemir devletin hibe desteği de verdiğini söylerek "Bu zorunluluk yasal bir zorunluluktur. İşçi istihdamında ise yüzde 4 şeklinde bir oran görülüyor.Ayrıca, özel sektöre de yüzde 3 engelli istihdamı zorunluluğu getirilmiş ve bu zorunluluğu yerine getirmeyenlerden ceza alınmıştır. Bu alınan cezalardan yine engelliler yararlandırılarak 50 bin liralık hibe desteğiyle 1.326 engelli bugün kendi işinin patronu olarak iş yerini açmış, çalıştırmaya devam etmektedir." diye konuştu.

E- KPSS ile engelli memur alımı da yapılacak

2018 EKPSS/KURA ile Engelli Memur Yerleştirme tercihleri başlıyor. Peki bu tercihler nasıl yapılırAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2 bin 504 engelli memur alım ilanı için tercihlerin ne zaman yapılacağını duyurmuştu.

EKPSS tercihleri 29 Kasım’da başladı ve 7 Aralık tarihine kadar devam edecek. İlköğretim düzeyinden 198, ortaöğretim düzeyinden  534, ön lisans düzeyinden 773, lisans düzeyinden 999 olmak üzere toplam 2 bin 504 kadro için atama gerçekleştirilecek. EKPSS tercih kılavuzu yayınlandı, kılavuza (https://www.osym.gov.tr) adresinden ulaşabililrsiniz. Adayların, bu kılavuzda yer alan kadroları tercih edebilmeleri için, 2016-EKPSS veya 2018-EKPSS’ye girmiş veya 2016-Kura veya 2018-Kura ile yerleştirme için başvuru yapmış olması gerekiyor. Adaylar tercihlerini 29 Kasım-7 Aralık 2018 tarihleri arasında internet yoluyla yapabilecekler. İnternetten tercih gönderme işlemleri 7 Aralık 2018 günü, saat 23.59’a kadar sürecek. 

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
5 İlde 31 Mart Seçim Anketi
5 İlde 31 Mart Seçim Anketi
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü