417 kişiye gözaltı kararı

İstanbul Başsavcılığı tarafından yapılan çalışmalar sonrasında yurt dışındaki 28 bin 88 hesaba, döviz kurları üzerinden para gönderildiği tespit edildi. Döviz kurları üzerinden hesaplara 2,5 milyar gönderildiği öğrenildi. Para gönderdiği tespit edilen kişilere gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltı kararı verilen 417 kişiden 216 kişi yakalandı. Paraların aktarıldığı alıcıların büyük bir bölümünün ABD’de yaşayan yerleşik İran uyruklu kişiler olduğu belirlendi.

 417 kişiye gözaltı kararı
 417 kişiye gözaltı kararı Handan Masina

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, devletin ekonomik ve finansal güvenliğini hedef alan eylem ve kişilere yönelik soruşturma başlattı. Yöneltilen suçlamalar ise ‘’suç işlemek amacı ile örgütlenme’’, ‘’Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanuna Muhalefet’’ ve ‘’Terörizmin Finansmanının  Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet’’ oldu. Yapılan soruşturma, MASAK ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri ortak çalışması ile gerçekleşti. Yapılan çalışmalar neticesinde 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren farklı zaman dilimlerinde ve değişik kişilere banka şubeleri ve ATM’lerden 5 bin lira ve üzerinde, yurt dışındaki toplam 28 bin 288 hesaba döviz kurları üzerinden 2 milyar 455 milyon 332 bin 141 lira gönderildiği tespit edildi. 

ALICILAR ABD’Lİ İRAN UYRUKLU KİŞİLER 

Bu işlemleri gerçekleştiren kişilerin ‘komisyon’ adı altında menfaat temin ettikleri öğrenildi. Para alıcılarının ise ABD’de yaşayan İran uyruklu kişiler olduğu ortaya çıktı. Bu deliller doğrultusunda İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi kararlarınca İstanbul merkezli 40 ilde operasyon kararı alındı.  Alınan kararlar doğrultusunda 417 şüpheliye yakalama kararı çıkartıldı. Şu ana kadar 216 şüpheli emniyete götürüldü. Soruşturma devam ediyor. 

İstanbul Komisyon operasyon
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi