5 metrelik tarihi köprü kayıp!

Yaklaşık bir hafta öncesine kadar yerinde olduğu düşünülen 5 metre uzunluğunda ki tarihi köprü kayıplara karıştı. Köylülere göre çalındığı iddia edilirken, valilik de yıkıldı açıklamasını yaptı.

5 metrelik tarihi köprü kayıp!
5 metrelik tarihi köprü kayıp! Handan Masina

Gümüşhane’nin Arslanca köyünden geçen Balahor deresi üzerinde asırlardır duran 5 meterlik tarihi köprüyü Cuma günü oradan geçen köylüler göremeyince muhtara koştu. 

Köy sakinleri işe birlikte alana giderek arama çalışmaları yapan muhtar Coşkun Doğan, köprüye ait sadece tek bir ayağın kalıntılarının olduğunu fark etti. Son zamanlarda yoğun yağışlar yaşanan bölgede yağmurdan dolayı yıkıldığı düşünülerek dere yatağında izler arandı fakat köprünün herhangi bir izine rastlanamadı. 

300 YILLIK TAŞ KÖPRÜ 

Kınalı Taş Kemer Köprüsü, sıvasız olarak taştan yapılmış bir yapıt. Fakat bugüne dek kültür varlığı tescillenmemiş. Tam olarak hangi tarihte inşa edildiğini bilinmiyor. Köylüler kendilerini bildik bileli bölgede. Köy haklı köprünün yaklaşık 300 yılık olduğu görüşünde. Daha önce bölgede define avcıları ile de gündeme gelmişti. Bu yüzden de köylüler taşların çalındığını ortaya attı. Jandarma hadise ile alakalı soruşturma başlatırken, Gümüşhane Valiliği tarihi yapının çalınmadığını, yaklaşık üç ay önce meydana gelen sel felaketi yüzünden yıkıldığını açıkladı. Ancak köprünün yıkılmış olma ihtimalinin doğru olmadığını düşünen köylüler köprünün taşlarının çalındığı kanaatinde. Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Dr. Coşkun Erüz de köprünün yıkıldığını söyledi. 

Gümüşhane TAŞ KÖPRÜ Kınalı Taş Kemer Köprüsü
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korkutan Deprem
Korkutan Deprem
Üzerine tomruk devrildi hayatını kaybetti
Üzerine tomruk devrildi hayatını kaybetti