Asgari ücret toplantısı işçileri sokağa döktü

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü önünde toplanan bir grup işçi, asgari ücretin en az 2 bin 800 lira olmasını istediklerini belirterek eylem yaptı.

Asgari ücret toplantısı işçileri sokağa döktü
Asgari ücret toplantısı işçileri sokağa döktü Gizem Zalimalioğlu

İstanbul'da Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısından sonra belli bir kararın çıkmaması ve Bakanların, katılımcıların konu hakkında net bir yanıt vermemeleri, çekimser kalmaları üzerine işçiler ayaklandı. İstanbul Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü önünde toplanan işçiler, yeni yılda belirlenecek asgari ücret rakamının en az 2 bin 800 TL olması talebinde bulundu. İsteklerini dile getirmek adına sokaklara dökülen işçiler İŞKUR önünde eylem yaptılar.

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Saygılı destek verdi

Beyoğlu'nda bulunan İŞKUR binasının önünde toplanan işçiler 'Asgari Ücret En Az 2 bin 800 TL olmalı, Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz' yazılı hazırladıkları pankartları açtılar. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları (DİSK) Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı'da işçilerin yanında yer alarak, basın açıklamasında bulundu. Milyonlarca işçinin umudunu, ekmeğini sağlayacak olduğu asgari ücret planlamasının nötr bir durumda kalması hem işçileri hem de ailelerini yıprattı. Konu ile ilgili basın açıklamasında DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Saygılı "Asgari ücret, Türkiye'de emeğiyle geçinen herkesin meselesidir. Asgari ücret civarında ücretle çalışan işçiler, Türkiye iş gücünün neredeyse yüzde 65'ini oluşturmaktadır" dedi. 

Milyonlarca işçinin ekmeği buna bağlı

Milyonlarca işçinin geçmini sağladığı asgari ücret rakamı işçileri biraraya toplarken, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Saygılı, basın açıklamasını tamamladıktan sonra da işçilere destek verdiğini belirtti. Asgari ücretteki artışın diğer ücretleri de yukarı çektiğini ifade eden Saygılı, asgari ücretin yıllık olarak hesaplanması ve tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğini savundu. İşçiler ve emekçilerin krize karşı korunmasının önemine değindi. Ve asgari ücretin net 2 bin 800 lira olmasını talep ettiklerini kaydetti.

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti