Askerlik süresi kısalıyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında Milli Savunma Bakanlığı'nda askerlik sistemi hakkında kritik bir toplantı yapıldı. Yapılan toplantının ayrıntılarına göre askerlik süresi ve askerlikte yeni sistem konuşuldu.

Askerlik süresi kısalıyor
Askerlik süresi kısalıyor Gizem Zalimalioğlu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nın da katılımıyla Milli Savunma Bakanlığı'nda askerlik sistemi hakkında kritik bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda askerlik sisteminin yenileşmesi, yeni yıl da ve yeni sistemde askerlik süresi, askerliğin zorunluluğu ve zorunlu askerlik uygulamasının ücretleri değerlendirildi. Yapılan toplantının sonunda Milli Savunma Bakanı Akar, askerlik düşüp düşmediği, askerlik süresi ne kadar olacağı, 3 ay zorunlu 6 ay paralı askerlik sisteminin mi uygulanacağı gibi detayların cevaplarını verdi.

Bakan Hulusi Akar ile TSK'nın komuta kademesinin katıldığı toplantıda, askerlik sürelerinin kısaltılması ve yeni askerlik sistemi görüşüldü, toplantıdan yeni kararlar çıktı. Askerlik sistemine yönelik, Milli Savunma Bakanlığı'nın, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları işbirliği ile yaptığı çalışmalarda sonuca ulaşıldı.

Bakan Hulusi Akar'ın başkanlığında Milli Savunma Bakanlığı'nda gerçekleştirilen toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra kuvvet komutanları, bakan yardımcıları ve diğer ilgilili yetkililer de katıldı. Söz konusu toplantıda, askerlik süresinin kısaltılması dahil uygulanacak yeni askerlik sistemi gibi önemli konuların detayları ayrıntılı bir şekilde görüşüldü.

İnceleme aşamasında

İlk kez komuta kademesi tarafından masaya yatırılan bu konulara ilişkin, toplantı kapsamında getirilen öneriler düşünülme ve değerlendirilme aşamasında.  Konuların başında ise askerliğin kısalması var. Henüz ne düzeyde kısalacağı belli olmayan askerlik süreleri hakkında yalnızca kısalacağı konusunda sinyaller verildi. 

Bakan Akar daha önce askerliğin kısalması yönünde sinyaller vermişti fakat konunun ilgili kişilerle konuşulması ile birlikte, olası bazı engellerin de önüne geçilerek sonuç net belirlenebilir. Böylelikle meslek grupları içinde olmayanlar için temel askerlik hizmetinin kısalması söz konusu olabilecek. 3 aylık temel askerlik eğitiminin ardından daha kısa bir periyotta tamamlanması üzerine ise henüz yalnızca konuşuluyor. Üniversite mezunları için askerlik şuan 6 aylık bir süre içerisinde tamamlanıyor. Bu durumlar göz önüne alınarak her ikisinin de askerlik hizmetlerinin geri kalmaması yönünde kısaltmaya gidilmesi konuşulanlar arasında.

Tek Tip Askerlik Yasa Teklifi

Bundan önce Milli Savunma Bakanı Akar tarafından açıklanan tek tip askerlik detaylarına göre, askerlik düşecek mi sorusuna cevap aranıyordu. Bakan Akar konuyla ilgili "Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 - 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor" şeklinde durumu bildirmişti. Gerçekleştirilen toplantı kapsamında durumun ilerleyen hali bu şekildedir.

Bakan Akar Tek Tip Askerlik uygulaması için hedeflenen yasanın yürürlüğe konması gerektiğini belirterek, kısa zamanda incelemelerin yapılıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletileceğini belirtmişti. Konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Askerlik normalde ne kadar sürüyordu?

Kanunlara göre Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki her erkek, 19 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırmak ve belirli bir yaşa kadar askerlik hizmetini tamamlamak zorunda. Günümüzde uzun dönem (tam dönem) zorunlu askerlik 12 aydır. Ekim 2013'te alınan karar ile 1 Ocak 2014'ten itibaren uzun dönem askerlik süresi 12 ay olmuştur. Yükseköğrenim görenlerde zorunlu hizmet süreleri tam dönem yedek subayların 12 ay, kısa dönem erlerin 6 aydır.

 

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti