Bu çiçeği koparana 48 bin lira para cezası

Hatay'ın Arsuz kumsallarında görülen nesli tükenme tehlikesi olan kum zambağını koparana 48 bin lira para cezası uygulanacak.

Bu çiçeği koparana 48 bin lira para cezası
Bu çiçeği koparana 48 bin lira para cezası Fırat

Geçmiş dönemlerde Sinop sahillerinde görülen kum zambağı, Akçalı ve Gökmeydan sahillerinde de görülmüştü. En son ise Arsuz kumsallarında beldeye gelen tatilciler tarafından fark edildi. Arsuz sahilleri bitki çeşitliliği açısından zengin olan bir turizm beldesi olmakla beraber fark edilen kum zambağı çiçeği ile gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Nesli tükenmekte olan kum zambağı çiçeği 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alındı. Koruma altına alındığı ve yaygınlaştırıldığı takdirde turizm için büyük bir fırsata dönüştürülebileceği üzerinde duruldu. Duyarlı vatandaşlar, bazı tedbirlerle kum zambağını koruma altına almaya çalışıyorlar.

Dalgaların etkisi ve deniz suyunun yükselmesiyle zarar gören kum zambağı bitkisi, tatilcilerin dikkatsizliği sebebiyle üzerine basması ile de zarar görebiliyor. Duyarlı vatandaşlar ise bitkinin zarar görmemesi için etrafını taşlarla çevirerek farkındalık oluşturmaya çalışıyor.

Kum zambağı bitkisinin ticari amaçlarla zarar görmesi veya koparılması halinde Doğa koruma ve Milli Parklar müdürlüğü tarafından 48 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

kumzambağı Arsuz para cezası
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi