Çipli kimlik çıkarmak için elinizi çabuk tutun

Çipli Kimlikler ile ilgili Bakan Soylu uyardı. Bakan Soylu, "Bundan sonra noterlere kimlik okuma bilgisi koyacağız" dedi.

Çipli kimlik çıkarmak için elinizi çabuk tutun
Çipli kimlik çıkarmak için elinizi çabuk tutun Gizem Zalimalioğlu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ankara Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'na katıldı. Ankara' da Verimlilik Fuarı'nda konuşan Soylu, çipli kimlik sistemine geçiş için vatandaşlara seslendi, ellerini çabuk tutmaları gerektiği sinyalini verdi. Eski kimliklerin artık kullanımının ne teknolojik ne de şık olmadığını belirtirken, artık hem verimlilik güden hem de teknolojik bir toplumdan oluşan ülkeye dönüştüğümüzü söyledi.

Çipli Kimlik çıkarma işlemleri nasıl yapılıyor?

Bunun yanı sıra kimi vatandaşların çoktan çipli kimliklerini hazırladıkları ve memnun oldukları biliniyor. Diğer kimlikler ise önemini yitiriyor. Çipli kimliğin çıkma işleminin uzun süreli ve zor olmadığını vurgulayan Bakan Soylu, vatandaşların ikamet ettikleri adres doğrultusunda, illerinde bulunan nüfus müdürlüklerine başvurarak işlemi tamamlayacaklarını söyledi. 

Ancak Nüfus Müdürlükleri'ne gitmeden önce vatandaşlardan farklı olarak istenen bir durum var. Vatandaşların her birinin çipli kimlik uygulamasında kullanılmak üzere vesikalık fotoğraf değil, biyometrik fotoğraflarının çektirilmesi gerekiyor. Vatandaşlar ilgili profesyonel fotoğrafçılardan, fotoğraf dükkanlarından biyometrik çekilen vesikalık fotoğraflarını çektirdikten sonra fotoğrafları ile birlikte ikametgahlarına göre İl Nüfus Müdürlükleri'ne gidip, başvuru için işlemlerini başlatacak. Bunun ardından başvuru işlemini gerçekleştiren vatandaşlar için bir bekleme süresi varolup, bu süre Bakan Soylu'nun söylediğine göre yıpratıcı bir süre değil. Mümkün olduğu kadar çabuk halledilen, en geç birkaç hafta içerisinde İl Nüfus Müdürlükleri'ne ulaşan kimlikler ilgili vatandaşların ikametgah adreslerine postalanıyor. 

Peki bekleme süresinde kimliksiz mi yaşayacağız?

İl Nüfus Müdürlükleri'nden yapılan başvuru sonrası çipli kimlikleri için vatandaşlar adreslerine teslimat bekleyecekler. Bu teslimatı bekleme süresinde vatandaşlara başvuru yaptıkları anda eski kimliklerini kullanamayacaklarına dair bir simge koyuluyor. Eski kimlikleri vatandaşlara hatıra olarak teslim ediliyor. Bunun üzerine bu süreyi kimliksiz geçiremeyecek vatandaşlara kimlik evrağı bir kağıt üzerinde veriliyor, bu süreç içerisinde kimlik ihtiyaçları durumunda bu kağıdın kullanılması isteniyor.

Noterlerde sahtecilik bitecek, yeni sistem geliyor

Bakan Soylu katıldığı fuarda vaandaşları çipli kimlik sistemi konusunda bilgilendirirken, bu sisteme geçişin tüm Türkiye için güzel bir adım olduğunu vurguladı. Sisteme geçiş durumunda çip ile okutulacak kimlikler birçok alanda kolaylık sağlayacak ve sahtecilik, dolandırıcılığı büyük oranda azaltacak. Noterlerde çipli sisteme geçiş için barkod okuma aparatı getirileceğini duyuran Bakan Soylu, bu aparat ile kimse kimse adına işlem yapamayacak, dolandırıcılık son bulacak, dedi. Bakan Soylu sözlerine şöyle devam etti, "Bundan sonra noterlere kimlik okuma bilgisi koyacağız. Daha doğrusu kimlik okuma aparatı koyacağız. Yeni alınan kimliklerle notere gidildiğinde burada, o kimlik okuma kartlarına kimlik okutulacak ve böylece sahteciliğin önüne geçilecek. Birilerini dolandırmak isteyenler, sahte kimlik ile araba satışı yapacaklar bu şekilde engellenecek. Yaklaşık 4-5 yıl sonra birçok meseleyi kart okuma sistemleri ile halledeceğiz. Bunların hepsi şunun için; Bir, atandaşlar çağın teknolojilerinden faydalansın. İki,  Bürokrasi ile devletin hantallığı vatandaşı yormasın. Üç, zaman israfından, kaynakisrafından kurtulalım. Dört, Türkiye bu meselelerde dünyaya örnek olsun."

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti