Dolandırıcıların Yeni Tuzağı!

Dolandırıcılar bu kez başka bir oyunla vatandaşı kandırmaya çalışıyor. Hızla ülke genelinde yayılan yeni tuzak konusunda kamuoyu uyarıldı. Siz de bu oyuna gelmeyin! İşte detaylar...

Dolandırıcıların Yeni Tuzağı!
Dolandırıcıların Yeni Tuzağı! Gizem Zalimalioğlu

Dolandırıcılar bu kez farklı bir yol deneyerek vatandaşın parasını gasp etmeye başladı. Yaşanan üzücü olaylar mağdurlar tarafından yetkililere ve emniyet güçlerine ihbar edilmeye devam ediyor. Bu tuzak ile ilgili yaşanan olayların artışı ise durumu korkutucu hale getirdi. Bu sebeple vatandaş uyarıldı. İşte detaylar...

Bu oyuna gelmeyin!

Posta Gazetesi'nde yazılan Gülten Uğurlu'nun haberine göre, kendini polis ya da savcı olarak tanıtarak ya da ‘kargonuzu getirdik, evde yoktunuz’ diyerek vatandaşı dolandıranların, dolandırıcılık yöntemleri artık sınır tanımaz hale geldi. Son 1 haftadır artan dolandırıcılık yalanı, vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor. 

Adı: 'Kurye Tuzağı'

Yapılan aramaya karşılık verdiğiniz anda yıl içerisinde toplam ödediğiniz faturalar kadar bir telefon görüşmesi ücretlendirmesiyle karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu sebeple telefonunuza gelen bilinmeyen ve şüpheli çağrılara asla itimat etmeyin, denildi.

Nasıl bir oyunun içindeyiz?

Tüketiciler Derneği’ne son günlerde konu ile ilgili sık sık şikâyet geliyor. Peki, bu aramalar nasıl yapılıyor? Bu nasıl bir kandırmaca? Olay sizi birinin araması ile başlıyor. Açtığınız telefondan bir ses, "Şu an evinizin kapısının önündeyim. Kuryeniz var. Evde yoksunuz, kuryeyi nereye teslim edeyim" derken telefon kapanıyor. Siz daha yarım kalan konuşma üzerine nerden, neyin geldiğini anlayamazken, merakla telefonunuzda görülen numarayı tekrar arıyorsunuz.

Görüşmelerin 7 saniyesi 25 lira!

Tam da bu esnada dolandırıcıların tuzağına düşmüş oluyorsunuz. Çünkü geriye dönüp numarayı aradığınızda "Kuryelerimizi bu numaradan arayamazsınız" diyen bir telesekreter (sesli mesaj) size cevap veriyor. O anda da telefonunuza ‘0 888’ ile başlayan numaradan bir mesaj geliyor. Bu ‘0 888’ ile başlayan numarayı ararsanız ciddi zarara uğruyorsunuz. Çünkü 7 saniyede bir 25 lira ücret kesiliyor.

Ay sonu faturası şok ediyor

Sizi telefonda aşağı yukarı 4 ya da 5 dakika bu yolla bekletiyorlar. Sonra telefon kapanıyor. O ay elinize gelecek telefon faturanızda ise şok yaşıyorsunuz. Aylık faturanızın üzerine bin TL eklenmiş olduğunu görüyorsunuz. Bu durumda ise geriye mağduriyet kalıyor. 

Yasal hakkınızı arayın

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda hukuk yoluna başvurmaktan geri kalmayın. Dolandırıcıların buradaki yönteminin ‘kuryeniz var’ cümlesi olmasının yanı sıra ‘kızınız kaza yaptı’, ‘eşiniz hastanede’ gibi mutlaka geri aramayı gerektirecek cümleler de kurabileceğini belirten Tüketiciler Derneği Başkanı Levent Küçük, “Bu gibi olaylar, ceza kanunu açısından nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturuyor. Çünkü bir plan mevcut. Önceden size yapılan bir arama ve sizi merakta bırakma bilgisi var. Aradığınızda, sizi başka bir numaraya yönlendirme var” dedi.

Savcılığa başvurun

Levent Küçük, bu tür dolandırıcılıkla karşılaşan vatandaşa ise şu tavsiyelerde bulundu: “Hemen hem sizi ilk arayan numara hem de size verilen ve aradığınız numarayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunun. Ayrıca dolandırıcılıktaki bedel, telefon faturanıza o ay yansımadıysa iptal, eğer ödediyseniz de iadesi için telefon operatörünüze talepte bulunun. Bilgi teknolojileri Kurumu’na da şikâyet etmek gerekiyor. Bütün bunlara rağmen vatandaştan bu telefon ücreti tahsil edilirse, Vatandaş Tüketici Hakem Heyetleri ’ne başvurulabilir.”

Korumalı operatör...

Burada en önemli görevin telefon operatörlerine düştüğünü belirten Levent Küçük, “Faturayı tahsil eden şirket, telefon operatörü. Bir kişinin aylık faturası ortalama 100 lira geliyorsa, bir başka ay kullanım süresi, internet ve SMS (mesaj) haklarını aşmadığı halde faturası 800-1000 lira geldiğinde, bu apaçık dolandırıcılık oluyor. Operatör sadece faturayı tahsil etmeye bakmamalı, önce abonesini korumalı. Durumu fark ettirmeli ve yasal yollara başvurulmalı” dedi.

dolandırıcı suç kurye tuzağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı