Emeklilere müjdeli haber komisyondan çıktı

Milyonlarca emeklinin geçindiği emekli maaşları ile ilgili sevinçli haber verildi.

Emeklilere müjdeli haber komisyondan çıktı
Emeklilere müjdeli haber komisyondan çıktı Gizem Zalimalioğlu

Türkiye'de yaşayan 13 milyon emeklinin yakındığı emekli maaşları hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan Bütçe Komisyon'unda konuşuldu. Konuşmalar sonrasında karara bağlanan emeklilerle ilgili konular ve sorunlar, milyonların yüzünü güldürdü.

13 milyon Bağ-Kur ve Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) emeklisinin beklediği karar ile emekli maaşlarına yeni yılda uygulanacak zam artışı rakamı belli oldu. Artan zammınne kadar oldacağını bekleyen emekli bireylerin isteği ise bin TL'nin üzeriydi. Yeni yılın ocak ayında yürürlüğe konulacak olan oran, dört gözle bekleniyor ve kısa zaman emeklinin eline miktar ele geçecek.

Emeklinin istediği oldu

Emeklinin beklediği zaman oranına göre, maaşın bin TL'yi bulacağı konuşuluyordu. Bütçe Planlama Komisyonundan çıkan karara göre 10.64 enflasyon oranı göz önüne alınarak, emeklinin geçim torbasına 520 lira eklendi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon oranı da bu zamma sebep oldu, çünkü Türetici Fiyat Endeksi (TÜFE) 1.44 geriledi.

Şu ana kadar hayal olan Bağ-kur ve SSK emeklilerinin bin TL maaş isteği, yılın diğer yarısında gerçek oldu. Emekliler arasına en az maaş oranı ise göz korkutmuyor. Olabilecek en düşük miktar 1659 TL, en yüksek miktar ise 4978 olarak tahmin ediliyor.

KPDK emekliler için adım atılacak mı?

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) henüz beklemede. Dün haklarında yapılan toplantıda sunulan 32 talep için adım atılacak mı? Yoksa geçminini sağlayamayan aileler, emekliler mağdur mu olacak? Memurların ve memur emeklilerinin 3600 ek gösterge ile arzuları genelgeye yansıtılacak mı? Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın'ın katılmıyla gerçekleşen toplantıda memurlar devletin gözetimini ve yaptıklarını sorgularken, yetkililer emeklileri gözeteceğini dile getirdi.

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
5 İlde 31 Mart Seçim Anketi
5 İlde 31 Mart Seçim Anketi
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü