Eski Kimlikler 2019'da Geçersiz Mi Oluyor?

Yeni yıl ile birlikte geçilmesinde fayda görülen çipli kimlik uygulaması hakkında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi. Eski kimlikler tarih mi oluyor? Kimliğini değiştirmeyen vatandaşlar ne yapacak? Detaylar haberimizde...

Eski Kimlikler 2019'da Geçersiz Mi Oluyor?
Eski Kimlikler 2019'da Geçersiz Mi Oluyor? Gizem Zalimalioğlu

Yeni uygulamalar arasında bulunan çipli kimlik sistemine geçiş işlemleri başladı. Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden uygulama vatandaşlar tarafından bol talep gördü. Fakat birçok vatandaşımızda henüz yenilikten yararlanmıyor. Bunların üzerine bir de yeni yılda çipli sistemin kullanılacağına dair söylentiler çıkmaya başladı. 2019 yılına birkaç gün kala yayılan bu söylentilerin aslı var mı? İddialar doğru mu? Cevaplarını bizzat Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Genel Müdürlüğü'nden aldık. İşte vatandaşı endişelendiren konu hakkında açıklamalar...

Noterlerde başladı

Nüfus Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamadan önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz ay yeni uygulamanın noterlerde başladığı sinyallerini vermişti. Kartlarını, yerleştirilen çip sisteminden okutarak İl Noterleri'nde işlem yapan vatandaşlar ise mevcut yenilikten memnun. Bununla birlikte amaçlanan ise dolandırıcılık ve sahtecilikten uzak bir Türkiye yaratmak. Kurumlarda görülmeye başlanan kimlik sistemi ise yeni yılda acaba, dedirtti? Peki ülke olarak geçiş yapıyor muyuz? Tüm kuruluşlarımız hazır mı? Soruların cevaplarını aldık.

Henüz tamamen geçiş yok

Nüfus Müdürlüğü'nce gelen açıklama şöyle oldu, asılsız olarak belirtilen yeni yılda sisteme geçileceği iddiaları için gerçek değil, denildi. Aynı zamanda yalnızca T.C. kimlik kartı değil, pasaport ve sürücü belgesi gibi değerli kağıt ve harç bedellerinin de her yıl olduğu gibi 2019 yılı içerisinde de değerlerinde yeniden artış yapılacağı kamuoyuna duyuruldu.

Yurdun tüm kurum ve kuruluşlarında sistemi kaldıracak teknolojinin getirilmesi de önemli. Bununla ilgili altyapı hazırlayan devlet, uygulamaya geçiş durumunda Türk halkını bilgilendirecektir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda verilen bilgileri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yine yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler de yer aldı, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. kimlik kartı alınıncaya kadar geçerli olduğu ve sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği kaydedildi. Bunun yanı sıra vatandaşların söz konusu haberlere itibar etmemesi vurgulandı.

çipli kimlik 2019
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı