KPSS sorularının sızdırılması davasında 66 sanığa ceza

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 102'si asker eşi olan 105 sanığın yargılandığı davada Cumhuriyet Savcısı, mütalaasını açıkladı.

KPSS sorularının sızdırılması davasında 66 sanığa ceza
KPSS sorularının sızdırılması davasında 66 sanığa ceza Gizem Zalimalioğlu

Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETÖ) bağlantılı 2010 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin 102'si asker eşi, 105 sanığın yargılandığı dava sürecinde Cumhuriyet Savcısı Ayhan Çelik, esasa ilişkin açıklamada bulundu. 

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görülen davaya, 4 tutuksuz sanık ve sanık avukatları ile şikayetçi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) avukatı katıldı. Duruşmada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Çelik, 66 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçlarından 35 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İçlerinden 24 sanığın ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenirken, kayıplara karışan ve henüz aranan 15 sanığın ilgili dosya kapsamında verilen yakalama kararının beklenmesi istendi. Savcı Ayhan Çelik, bu sanıkların dosyalarının ayrılarak yargılamanın yeni bir dosyada yapılmasını talep etti.

Daha önce (FETÖ/PDY) 2010 yılında gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavının sorularını sızdırmış ve sızdırdığı sorularla binlerce üyesini memur yapmıştı. Soruların çaınmasına ilişkin, devam eden 3 davada, sanıklardan 2'sine "FETÖ üyesi olmak" suçundan hapis cezaları verilmişti.

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti