Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden tropik fırtına ile ilgili yeni haber geldi

Meteoroloji Müdürlüğü Türkiye’de tropik fırtına meydana geleceğini duyurmuştu. Yunanistan’da etkili olan yoğun fırtınanın Türkiye’ye geleceği haberleri vatandaşları endişelendirdi. Tropik kasırganın Türkiye’de ilk defa meydana geleceği biliniyor. AFAD vatandaşları tedbirli olmaları için uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden tropik fırtına ile ilgili yeni haber geldi
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden tropik fırtına ile ilgili yeni haber geldi Handan Masina

Meteoroloji Genel Müdürlüğü günler öncesinde yaptığı açıklamada Türkiye’de yoğun tropik fırtına ve kasırga yaşanacağını duyurdu. Komşu ülke Yunanistan’da başlayan kasırganın Türkiye’yide vuracağı söylendi.  Fırtınanın Ege, Marmara ve Akdeniz’de meydana gelmesi bekleniyor.  Diğer yandan Meteoroloji ‘’ Fırtına’nın şiddeti ve yeri konusunda farklı tahminlerin ve belirsizliklerin devam ettiğini’’ vurguladı. 

FIRTINA KUZEYE YÖNELECEK 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden bugün yeni bir açıklama yapıldı. Fırtınanın Ege kıyılarını etkilemeyerek Kuzeye yöneleceğini belirtti. Marmara’nın batısında ve kıyı Ege’de rüzgarın şiddeti hafif olacak ve yağış miktarı azalacak. Çifteler, denizciler ve balıkçıların tedbirli olması gerektiği vurgulandı. 

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, Tropik fırtınanın yön değiştirdiğini belirtti. Ülkenin kıyı Ege kısımları ile Marmara’nın batısında etkili olması bekleniyordu. Bugün yapılan son tahminlerde ise fırtınanın hareket yönünün değiştiği söylendi. Fırtınanın Mora Yarımadası üzerinden Ege Denizi üzerine gelmesi ve şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yönelmesi tahmin ediliyor. 

AFAD VATANDAŞLARI UYARDI 

AFAD ekibi olası faciaları önlemek amacıyla vatandaşlara uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada ‘' Tropik fırtınanın gelmesi 18-36 saat kala fırtına güncellemelerine ve acil durum talimatlarına hızlı erişim için internet erişiminizin olduğuna emin olun.’’ ifadeleri yer aldı. AFAD yapılması fırtınadan önce yapılması gerekenleri listeledi. 

‘’Bölgenizin risk durumunu öğrenin. Fırtına uyarılarını takipte kalın. Afet ve acil durum çantası hazırlayın. Sabit olmayan nesneleri kaldırın. Aracınızı kapalı garaja park edin. Kapılarını sabitleyin. Pencereleri sağlamlaştırın. Ani su baskını riskine karşı hazırlıklı olun. Çağrılarınızı sadece acil durumlarda yapın ve fotoğraf çekerek herhangi bir maddi hasarınız varsa belgeleyin. ‘’ uyarıları yapıldı. 

Tropik fırtına Meteoroloji AFAD
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1