Milyonlarca vatandaş asgari ücret kararını bekliyor

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri bugün yapılacak. Komisyonda, bu yıl ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de yer alarak halkın sesi olacak.

Milyonlarca vatandaş asgari ücret kararını bekliyor
Milyonlarca vatandaş asgari ücret kararını bekliyor Gizem Zalimalioğlu

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’un asgari ücret rakamını belirlemek için bugün ilk toplantısını yapacak. 7 milyon çalışanı ilgilendiren görüşmelerin ilk toplantısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek. 3 ayrı panelde yapılacak olan toplantıların, ikincisini ve üçüncüsünü İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)'nun işçileri temsil etmesi ile gerçekleşecek.

Yoksulluğun adı: Simit

Yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan komisyona, bu yıl ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de katılacak. Toplantıda yer alacak işçi, Yalova Üniversitesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Güvenlik-İş Sendikası üyesi kadın bir işçi olacak. İşçi, asgari ücretle nasıl geçindiğini anlatacak. Ayrıca asgari ücret görüşmeleri Türkiye'de yoksulluğun simgesi ‘simit’le açılacak. Türk-İş temsilcileri komisyon üyelerine simit ikramında bulunacaklarını ifade etti.

En az 2 bin lira

Yeni asgari ücret bu ayın sonuna kadar belirlenecek fakat işçiler en az 2 bin lira istiyor. Türk-İş, asgari ücretin 2 bin liraya çıkarılmasını buna bir de enflasyon farkı eklenmesini istiyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu da (DİSK) net 2 bin 800 liralık taleple masaya oturacağını açıkladı. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise “Geçmiş enflasyon yerine hedef enflasyon dikkate alınmalı” dedi. Merkez Bankası’nın 2019 hedef enflasyonu yüzde 5. Yeni Ekonomi Programı’ndaki öngörü ise yüzde 15.9.

Oy çokluğuyla karar verilecek

Yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarınki ilk toplantısının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. 2019 yılında geçerli olacak asgari ücretin açıklanmasının beklendiği dördüncü ve son toplantı ise yine Bakanlıkta yapılacak.

Mevzuat gereği, Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti