Nafaka ödemelerine sene sınırı geliyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı yeni icraat programı başlatacak. Yeni icraat programının konularından biri de ‘Ömür boyu nafaka’’ itirazlarının ele alınması olacak. Nafakada evli kalma süresi, kadının yaşı, çocuk durumu ve kusur durumu belirleyici olacak.

Nafaka ödemelerine sene sınırı geliyor
Nafaka ödemelerine sene sınırı geliyor Handan Masina

Çiftlerin boşanmasından sonra ödenecek nafakanın ömür boyu bağlanması itirazlara yol açıyor. Pek çok hukukçu boşanma durumlarında kadının kendini 3-5 yıl içerisinde toplayabileceğini ve nafakaya sınır getirilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu değerlendirmeleri ele alacak olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı 10 Ekim Çarşamba günü toplantı yapacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ‘ün katılımıyla gerçekleştirilecek toplantıda nafaka sistemi tüm boyutlarıyla ele alınacak. 

KAPSAMLI BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLECEK 

Zehra Zümrüt Selçuk, ‘’ Nafaka uygulamalarının, toplumsal gereklilikler ve ortaya çıkan ihtiyaçlar çerçevesinde taraflarca kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesini hedefliyoruz. Toplantıda konuya ilişkin öneriler sunulacak ve bu konudaki tecrübeler dinlenecek. Uygulamaya yönelik öneriler geliştireceğiz.’’ açıklamasında bulundu. 

KADININ KUSUR DERECESİNE BAKILACAK 

Ödenecek nafakada boşanmada kadının kusur derecesine de bakılacak. Kadının kusuru % ise nafaka verilmemesi talep edilebilecek. Kusur durumu bu oranın üzerindeyse bile ileri yaşta ömür boyu nafaka alınabilecek. İleri yaş sınırı 60-65 olarak değerlendirilecek. Toplu tazminat alarak nafakadan çekilme talebi de değerlendirmeye alınacak. 

 

nafaka boşanma
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi