Sağlık personeline hakaret cezasız kalmayacak

2014 yılı itibariyle başlayan düzenlemelerden bu yana değişen kanun hükümleri sonucunda, sağlık personeline karşı hakaret ve tehditte bulunan kimse serbest bırakılmayacak.

Sağlık personeline hakaret cezasız kalmayacak
Sağlık personeline hakaret cezasız kalmayacak Gizem Zalimalioğlu

Uzun süre üzerinde değişiklikler ve planlamalar yapılan sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen suçlar 2018 itibari ile tavizsiz hale getirildi. Artık sağlık personeline yapılan hakaret, tehdit ve saldırılar ceazsız bırakılmayacak.

2014'de yapılan değişiklikler şöyleydi:

"Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu, 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 100 üncü maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında tutuklama nedeni varsayılan suçlardandır.

Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personel, bu görevleriyle bağlantılı olarak kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun uygulanmasında kamu görevlisi sayılır."

5 Aralık 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre ise,

"Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar, kolluk görevlilerince yakalanır ve gerekli işlemleri yapılarak Cumhuriyet başsavcılığına sevk edilir. Cumhuriyet savcısı adli işlemleri tekemmül ettirir. Bu suçların soruşturmasında, kolluk tarafından müşteki, mağdur veya tanık olan sağlık personelinin ifadeleri işyerlerinde alınır.''

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti