Şırnak'ta yeni bir kent kuruldu

Şırnak'ta 2015-2016 yılında PKK'lı teröristlerin açtığı hendek ve barikatların kaldırılmasına yönelik yapılan operasyonlarda hasar almış evlerin yeniden yapılmasıyla yeni bir kent oldu.

Şırnak'ta yeni bir kent kuruldu
Şırnak'ta yeni bir kent kuruldu Fırat

Şırnak şehir merkezinde 2015 yılında PKK'lı teröristlere yönelik yapılan operasyonlar 8 ay sürdü,operasyonlarda 6 bin 500 konut zarar gördü.Operasyonunun ardından ağır hasarlı binalar yıkıldı, yerlerine yenilerinin yapılması için çalışma başlatıldı. 2 yıl sonra yapım çalışmalarında sona gelindi. Şırnak merkezinde apılan konutlarla yeni bir kent ortaya çıktı.

Şırnak'a Kayyum olarak atanan Vali Yardımcısı Turhan Bedirhanoğlu yapılan çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.' Terör örgütü PKK'ın yaptığı tuzak patlayıcılar yüzünden Dicle, Cumhuriyet, Yeşilyurt, Gazipaşa, İsmetpaşa, Yeni, Aydınlıkevler ve Bahçelievler Mahalleleri'nde yıkılan binaların molozlarının temizletip, kentin altyapı, kanalizasyon ve yollarının modern bir görünüm kazanması için çabaladıklarını ifade etti.Kentin yenilenmesi kapsamında 5 bin 730 konut, 300 iş yeri, 3 cami, 2 taziye evi yapıldığını belirten Bedirhanoğlu, 9 etapta yapılan TOKİ binalarının bir kısmının neredeyse tamamlandığındığını ekledi.

ŞIRNAK MODERN BİR ŞEHİR

 Belediye Başkan Vekili Bedirhanoğlu,​ hendek ve çukur operasyonları sebebiyle şehrin yüzde 65'inin zarar gördüğünü belirtek şü sözleri ifade etti,."2016 yılında bölücü terör örgütünün çukur ve barikatları sebebiyle Şırnak büyük bir hasar gördü, Özellikle kentteki evlerin yüzde 65’e yakını ağır hasarlı duruma geldi ve bunların yıkımı gerçekleştirildi. Yine şehrin içme suyu, kanalizasyon, elektrik altyapıları tamamen tahrip olmuştu. Biz göreve gelir gelmez, Sayın Cumhurbaşkanımızın da yakın takibi ve ciddi bir desteği ile kentteki bu dönüşümü hızlandırmak için bütün çaba ve gayretimizle çalışmaya başladık. Özelikle yıkılan konutların enkazlarını kaldırıp, hızlı bir şekilde bitirme aşamasına getirdik. İnşallah çok kısa zamanda hepsini teslim edeceğiz. Ekim ayı sonu Kasım ayı başlarında da bir bölümünü vatandaşlarımıza, hak sahiplerine, herhangi bir ücret almadan teslim ediyoruz. Şu anda Şırnak şantiye halinde. Tam bir modern şehre dönüştürdük Şırnak’ı. İş yerlerimiz yapılıyor. Taziye evlerimiz, camilerimiz yapılıyor. Kentin alt yapısını tamamen yeniledik. İçme suyu ve kanalizasyon altyapıları tamamen sıfırdan yapıldı. Ve Şırnaklılara güzel bir müjde olarak da doğalgazı çektik. İnşallah bu sene de vatandaşlarımıza doğalgazı vermiş olacağız" diye ekledi

Şırnak PKK tahribat
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı
Şeyma Subaşı'nın fotoğrafına sevgilisinden yorum
Şeyma Subaşı'nın fotoğrafına sevgilisinden yorum