Son dakika: 17 hakim ve savcı ihraç edildi

Hakimler ve Savcılar Kurulu ( HSK ), 17 hakim ve savcıyı, FETÖ irtibatı gerekçesiyle görevden ihraç etti.

Son dakika: 17 hakim ve savcı ihraç edildi
Son dakika: 17 hakim ve savcı ihraç edildi Gizem Zalimalioğlu

HSK Genel Kurulu'nun bugün gerçekleştirmiş olduğu toplantıda, FETÖ ile irtibatı, iltisakı ve münasebeti olduğu  belirlenen hakim ve savcıların durumu görüşüldü. Yapılan incelemelerin ardından 17 hakim ve savcının, FETÖ ile irtibat, iltisak ve münasebet gerekçesiyle bulundukları görevlerden ihraç edilmesi kararı verildi.

15 Temmuz 2016'da meydana gelen FETÖ darbe girişimi ardından yaşanan süreçte 4 bin 500'den fazla hakim ve savcı hakkında FETÖ üyeğilinden işlem gerçekleştirilmiş ve bu şahıslar HSK tarafından meslekten ihraç edilmişti.

Meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların listesi şu şekilde;
"Ankara Batı Savcısı Ferhat Sarıkaya, Mersin Cumhuriyet Savcısı İdris Turgut, İstanbul Hakimi Caner Kahraman, Manavgat Hakimi Feyza Temizkan, Gebze Hakimi Lokman Kambur, Şanlıurfa Hakimi Yakup Tatlı, Erzurum İdare Mahkemesi Üyesi Sümeyra Anuk, Adana Cumhuriyet Savcısı Mustafa İbrahim Kenanoğlu, Ilgaz Cumhuriyet Savcısı Habip Nişancı, İstanbul Vergi Mahkemesi Üyesi Sayıt Dedebalı, Yatağan Hakimi Ergül Bala, Ankara İdare Mahkemesi Üyesi Sümeyra Suphandağı, Adana Hakimi Ayşe Atalay, Gaziantep Hakimi Mahmut Yaşar, Mardin İdare Mahkemesi Üyesi Tuba Şule Kızıltoprak, Germencik Cumhuriyet Savcısı Onur Kaya, Çatalca Cumhuriyet Savcısı Muhammed Emin Yeler."

Buna ek olarak  daha önce Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, hakkında: " Görevindeyken yaptığı eylemler" kapsamında yürütülen disiplin soruşturması sonucu meslekten ihraç edilmişti. Ferhat Sarıkaya'nın bu defa FETÖ irtibatı gerekçesiyle görevinden ihraç edildiği HSK tarafından bildirildi.

Alınan bilgiye göre, HTS analiz raporları, dijital materyallerde yapılan incelemeler, ByLock kayıtları ve soruşturmalar kapsamında ifadeleri alınan hakim ve cumhuriyet savcılarının, sorgu tutanakları ve ifadeleri, meslekten çıkarma kararının, soruşturma sürecinde etkin pişmanlıktan yararlananların beyanlarının birlikte değerlendirilmesi sonucu alındı.

Bu arada, ihraç edilen Gaziantep Hakimi Mahmut Yaşar'ın, dedesinin adına kayıtlı telefon hattından ByLock kullandığı tespit edildi.

FETÖ İhraç Hakim Savcı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı