Yağmurla birlikte evler sular altında kaldı

Türkiye'de son günlerdeki yağışların etkisi ile Hatay'ın Amik ovasında tarım arazileri ve çevresindeki evler sular altında kaldı.

Yağmurla birlikte evler sular altında kaldı
Yağmurla birlikte evler sular altında kaldı Gizem Zalimalioğlu

Karasu Çayı üzerine yaptırılan 184 bin metreküp kapasiteli Tahtaköprü Barajı, Hassa ve Kırıkhan ilçelerindeki tarım arazilerinin sulanabilmesi için yapıldı. Barajdaki su seviyesinin 170 bin metreküpe ulaşması sebebiyle kapakları açılarak, suyu tahliye etme çalışmalarına başlandı. Ancak tahliye sonrasında Amik Ovası'ndaki ekili tarım arazileri ve çevresinde kalan yerleşim alanlarındaki evler ve araçlar su altında kaldı.

Aşağıoba mahallesi sakinlerinden Yusuf Karakaya “Etkili olan yağışlar sonrasında Tahtaköprü Barajı'nda suların yükselmesiyle birlikte kapaklarının açılması sonrasında evlerimiz arazilerimiz yerle bir oldu. Şu an evlerimizde oturamıyoruz, mağdur durumdayız, devletimizden yardım bekliyoruz. Bu mağduriyetimizin çözülmesi lazım. Arazilerimiz yerle bir oldu, mahsullerimizi alamıyoruz ve bu mahsuller çıkmazsa buradaki insanlar nereden ekmek yiyecekler” açıklamalarını yaparak, evlerinin ve ekili tarım arazilerinin sular altında kalmasından kaynaklanan mağduriyeti anlattı.

Bir diğer Aşağıoba Mahallesi sakini Osman Sönmez ise “50 yıldan beri ilk kez su bu şekilde köyümüze kadar geldi. Buğdaylarımız su içerisinde kaldı. Devletimizin bizlere yardım etmesini bekliyoruz. Tahtaköprü Barajı'nın kapaklarının açılması ile su daha da artıyor. Köyümüz tehlike altındadır, evlere ahırlara sular girdi. Çoğu vatandaşımızın yemleri de yok, hayvanları da su içerisinde kaldı” ifadelerini kullandı. 

Tek başına yaşayan ve evinin sular aldınta kalmasıyla mağdur olan Hürü Önal, devletten yardım beklediklerini belirtti.

 
Hatay Amik ovası Yağış Baraj Tahtaköprü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı