Yeni Askerlik Sistemi'nde Tek Tip Askerlik uygulanacak

Dün gerçekleşen yeni yasa teklifi askerlik uygulaması ile ilgili bazı kararlar alındı.

Yeni Askerlik Sistemi'nde Tek Tip Askerlik uygulanacak
Yeni Askerlik Sistemi'nde Tek Tip Askerlik uygulanacak Gizem Zalimalioğlu

Dün gerçekleşen toplantıya göre Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar katılımı ile kararlar hakkında sinyaller verildi. Milli Savunma Bakanı Akar'ın geçtiğimiz günlerde askerliğin kısalması adına meclise ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacağı yeni yasa teklifi adına konuşuldu. Bakan Akar sunacağı yasa teklifinin arkasında durarak, askerliğini yapmamış ve askerlik bekleyen vatandaşlara umutlu konuştu. Bu yasa hakkında konuşulan terim ise Tek Tip Askerlik. Tek Tip Askerliğe göre getirilecek olan yeniliklerin en önemlisi ise askerliğin kısalacak olması önergesi.

Taslak hazır, önce bakanlıklara sonra meclise

Askerlik sürelerinin kısalması adına hazırlanan yeni yasanın taslağı mevcut durumda, taslak hazır durumda iken, meclise sunulmak için bekliyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın başkanlık ettiği, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanısıra tüm kuvvet komutanları ve bakan yardımcılarının bulunduğu kritik görüşmede verilen bilgiler doğrultusunda, yeni yılda değişecek askerlik sistemi ve kısa zamanda değişmesi beklenen ve ay olarak kısalacak olan askerlik süresi incelendi.

Milli Savunma Bakanlığı'nca desteklenen bu yeni kararlar diğer bakanlıklarca da incelenmesi ve değerlendirilmesi bekleniyor. Hazine ve Maliye, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Milli Eğitim Bakanlıklarının da incelemesine sunulacak yasa tasarısı, buralardan da olumlu dönüt alındığı takdirde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ne sunulacak. Verilecek karar ve olası konuşmalar beklenecek.

Bedelli de değişiklik

Bedelli asker uygulamasından faydalanmak isteyen kimseler için ortaya atılan iddialara göre bedelli kalıcı hale getirilebilir. Üç ay zorunlu askerlik eğitimini tamamladıktan sonra kişiler belirli bir ücret karşılığında askerlik sürelerini tamamlamış sayılacak.

Ayrıca bazı meslek gruplarına da taviz verilecek olan yeni sistemde askerlik uygulaması olabildiğince kolaylık sağlaması bekleniyor. Bu meslek grupları arasında ise hakim, doktor, öğretmen, akademik alanda çalışmalar yapanlar ve sporcular yer alıyor. Bu meslekler çoğaltılabilir.

Tek Tip Askerlik Hakkında Tüm Detaylar için tıklayınız.

 

 

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti