‘Tuz Gölü’nde Flamingoların Popülasyonu ve Diğer Kuş Türlerinin İzlenmesi

image_663f442482677
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tuz Gölü’nde Flamingo Popülasyonu Araştırılıyor

‘Tuz Gölü’nde her yıl yapılan tür izleme çalışmalarıyla flamingo popülasyonu araştırılıyor. Aynı zamanda “1. Derecede Doğal Sit Alanı”, “Önemli Bitki Alanı”, “Önemli Doğa Alanı” ve “Önemli Kuş Alanı” statüsüne sahip Tuz Gölü’nde doğrudan gözlem, uçak, dürbün, teleskop, tele objektif gibi çeşitli araçlarla gözlemler gerçekleştiriliyor.

Üreme Kolonilerinin Korunması İçin Çalışmalar

Türkiye’deki flamingo varlığının devamlılığının sağlanması adına yürütülen çalışmalar Tuz Gölü’ndeki üreme kolonilerinin korunması için de büyük önem taşıyor. Bu kapsamda türlerin izlenmesi, türlere yönelik önemli tehditlerin belirlenmesi, alandaki su seviyesinin, sucul besinlerin ve su kalitesinin incelenmesi, bilgilendirme, bilinçlendirme çalışmalarının yapılması hedefleniyor.

Geçen Yıl Yapılan Çalışmalardan Sonuçlar

Yapılan çalışmalarda geçen yıl 9 bin 371 yavru flamingonun gelişimini tamamlayarak göç ettiği, aynı dönemde Tuz Gölü’ndeki kreş bölgesinde ise 12 bin 880 flamingo dünyaya geldiği belirlendi. Flamingo yavruları uçmayı öğrenene kadar Tuz Gölü’nde misafir oluyor ve sonbaharda yuvalarını terk ediyor.

Diğer Kuş Türleri de İzleniyor

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Türkiye’de görülen ve nesli tehlikede olan bozkır kartalı ve toy kuşunun izleme çalışmalarını yürütmektedir. Geçen yıl 57 toy kuşu, 1 bozkır kartalı ve 1 bozkır kartalı yuvası tespit edilerek neslinin devamı için gözlem altında tutulmaktadır.

Bu Yazıya Tepki Ver