UND: Sarp Sınır Kapısı’nda Rekor Geçiş Sayıları

image_66559257d4207
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UND’den Yapılan Açıklamaya Göre Sarp Sınır Kapısı’nda Rekor Geçiş Sayıları

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Sarp Sınır Kapısı’nda rekor geçiş sayılarının yaşandığını duyurdu. Bu artışın Sarp Gümrük Müdürlüğü’nün çalışmaları ve gayretlerinin bir sonucu olduğu belirtildi.

Detaylar

Açıklamada, COVID-19 salgını öncesinde Türkiye’den Gürcistan ve Orta Asya ülkelerine ihracat amaçlı ortalama 450 çıkış gerçekleştiği, ancak 26 Mayıs’ta Türkiye’den Gürcistan yönüne yapılan ihracat çıkışlarında rekor sayıya ulaşıldığı belirtildi. Söz konusu tarihte, sınır kapısından ihracata yönelik 825 aracın çıkış yaptığı, 484 aracın ise giriş yaptığı bildirildi.

UND açıklamasında, Türkiye’nin Orta Koridor’daki konumunu güçlendirmek için bu sayının artırılması ve taşımacılık alanında dijital ve kolaylaştırıcı sistemlerin uygulanması gerektiği vurgulandı.

Sarp Sınır Kapısı’nın Önemi

Açıklamada, Sarp Sınır Kapısı’nın salgın ve dünya genelindeki siyasal ve ekonomik gelişmeler sonrasında Türkiye’nin en önemli ve stratejik sınır kapılarından biri haline geldiği belirtildi. Özellikle Türkmenistan’ın sınır kapılarını kapatmasıyla Güney Koridoru’ndan Kuzey Koridoru’na yönelen taşımacılık yoğunluğunun Sarp Sınır Kapısı’na kaydığı ifade edildi.

Rusya ve Ukrayna savaşı sonrasında da Sarp Sınır Kapısı’na yönelen yoğunluğun arttığı belirtilerek Avrupa Birliği’nin ülkeye girişini yasakladığı Rusya ve Belarus taşıtlarının tamamıyla Sarp Sınır Kapısı’nı kullandığına dikkat çekildi. Ayrıca Ukrayna taşıtlarının da ticaret ve taşımacılığın arttığı Gürcistan ve Azerbaycan’a ulaşmak için Sarp Sınır Kapısı’nı tercih ettiği kaydedildi.

Bu Yazıya Tepki Ver