Üniversiteye Hazırlıkta Dersigo.com Sana Yeter!

1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversiteye hazırlanmak kadar doğru tercih yapmak da önemlidir. Üniversite sınavının etkisinden çıktıktan sonra aldığınız puanlarla bölüm araştırmasına girersiniz. Kimileri daha önce hedefinde olan bölüme ve üniversiteye göre çalışma düzenini oturtur. Kimi de sınava çalışsa da ileride hangi mesleği yapmak istediğine karar vermemiştir. İki durumun da olumlu ve olumsuz tarafları vardır. Eşit ağırlıkta en çok okunmak istenen bölümlerin başında hukuk gelir. Çalışmaya başlamadan önce üniversitelerin hukuk taban puanları araştırılıp ona göre çalışma rutini oluşturulabilir. Yalnız hedefinize ulaşmak için sürekli istikrarınızı korumanız gerekir. Aksi durumda koyduğunuz hedefin de bir anlamı olmayacaktır. İyi bir üniversitede hukuk okumak mesleki başarınızı etkileyecektir.

Hedefiniz ne kadar gerçekçi ise hayallerinizin gerçekleşmesi de o derece kolay olacaktır. Eşit ağırlık, sözel, sayısal ve yabancı dil bölümü öğrencileri hedeflerini belirleyerek derslere çalışmaya başlarsa daha kolay motive olacaklardır. Motive olmak için seminerlere katılabilir ya da öğretmenlerinizden destek alabilirsiniz. Ara ara bunaldığınız zamanlar olacaktır. Ancak önemli olan dağıldıktan sonra toparlanmaktır. Çünkü düştüğünüz yerden kalkabildiğiniz zaman toparlanmanız da kolay olacaktır.

Sayısal bölümü öğrencileri arasında son yıllarda bilgisayar ve yazılıma dair bölümler oldukça popülerdir. Çoğu bölümle yazılım mühendislik taban puanları yarışır. Hedefinizi belirledikten sonra bu bölümü kazanmak için çabanız birkaç kat daha artmalıdır. Çünkü yanlış sayınız neredeyse hiç olmalıdır ki iyi bir üniversitede yazılım mühendisliği okuyabilin. Hedefiniz çok yüksek olsa da doğru çalışma stili ve içinizdeki cevher ile bu bölümü sınav sonunda kazanmanız mümkündür.

Sayısal bölümleri arasında son yıllarda çok popüler olanlardan biri de sağlık bölümleridir. Sağlık bölümleri içerisinde en ulaşılabilir gibi olan şuan için hemşireliktir. Hemşirelik taban puanları geçmiş yıllar ile karşılaştırıldığında bir hayli yüksektir. Hedefinize bu bölüme ve istediğiniz üniversiteyi koyduktan sonra rakipleriniz arasından sıyrılmanız gerekecektir.

Her bölümün büyük şehirlerdeki üniversitelerdeki puanı daha yüksektir. Çünkü herkes büyük şehirde okumak ister. Ayrıca üniversite masraflarını karşılamak için genelde yakın yerler tercih edilir. O yüzden de büyük şehirlerde yerleştirme puanları daha yüksektir.

Bu Yazıya Tepki Ver