Vahdet Erdoğan Açıkladı: Nuri Killigil’in Hayatı Dizi Oluyor

nuri killigil
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Greenart Grup markasıyla birçok alanda faaliyet gösteren ve bunlardan biri de sinema yapımcılığı olan Vahdet Erdoğan, Nasipse Olur filmi ile başlayan sinema ve dizi çalışmalarının devam edeceğini duyurdu.

Gösterildiği tüm platformlarda ve ülkelerde büyük beğeni toplayan Nasipse Olur’un ikinci filmi için çalışmaların devam ettiğini ve onaylanmış 2 adet sinema filmi projesinin daha yakında hayata geçeğini müjdeleyen Yapımcı Vahdet Erdoğan, çeşitli dizi projeleri için de kanallarla görüşme halinde olduklarını ifade etti. Yakın tarihin önemli isimlerinden Enver Paşa’nın kardeşi olan Nuri Killigil’in hayat hikayesi ile alakalı bir çalışma yaptıklarını ve tarihçilerle birlikte dönemin kaynaklarıyla tarihi tezlerin incelenip senaryo haline getirdiklerini belirten Vahdet Erdoğan, Nuri Kirliligil’in topluma ve özellikle genç kuşaklara anlatılması gereken bir kahraman olduğunu ve bu dizi projesi için her türlü imkanı seferber edeceğini söyledi.

Nuri Killigil kimdir?

Enver Paşa’nın kardeşi olan Nuri Killigil, kurduğu silah fabrikasında meydana gelen patlama sonucu hayatını kaybetmiştir.

Enver Paşa’nın kardeşi olan Nuri Killigil, 1881 yılında İstanbul’da doğdu. 1. Dünya Savaşı’nın sonlarında Azerbaycan’ı işgal eden Rus-Ermeni birliklerinin Mart Olayları adı ile anılan Müslüman katliamları yapmaları üzerine, Kafkas İslam Ordusu’yla bölgeyi işgalden kurtarma harekatı başlattı.

Bu ordunun önünü kesmek ve Rus-Ermeni birliklerine yardım etmek için İngilizler Bakü’ye küçük bir kuvvet göndermişlerdi. Fakat Nuri Paşa’nın komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycan genelinde büyük destek bulup güçlenmesi üzerine Bakü Muharebesi’nde yenilip buradan çekildiler. 15 Eylül 1918 tarihinde Bakü’nün kurtarılmasından sonra bir Osmanlı müfrezesi Dağıstan’a geçerek burayı da Rus işgalinden kurtardı.

Ancak, Suriye cephesinde, Liman von Sanders komutasındaki Osmanlı Yıldırım Ordular Grubu’nun, Edmund Allenby komutasındaki İngiliz ordusu karşısında yenilgiye uğraması sonucu Mondros Mütarekesi yapıldı. Mütarekenin ardından, Enver Paşa ülkeyi terk etti. Türkiye, Moskova Antlaşması ile Azerbaycan’ı Sovyetler Birliği’ne terk etmesi üzerine Kafkas İslam Ordusu dağıldı.

Savaştan sonra Almanya’da yaşayan Nuri Killigil, 1938 yılında Türkiye’ye döndü ve Zeytinburnu’nda kok kömürü satan bir şirketi satın alıp burayı bir madeni eşya fabrikasına dönüştürdü. Bu fabrikada tabanca, matara, demir çubuk, gaz maskesi ve mermi üretmeye başladı.

1941 yılında Ankara’daki Alman büyükelçisi Franz von Papen ile görüşmeye başladı ve Türkiye’de Turancı harekete gizli destek vererek Almanların müttefikliğini kazandı. Nuri Killigil’in görüşleri, Alman Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye işlerinden sorumlu müsteşarı Ernst Woermann tarafından rapor haline getirilip, Almanya’da Turancılık Masası’nın ve SS Doğu Türkistan Alayı’nın kurulmasına öncülük etti.

Nuri Paşa, Tataristan’a kadar uzanan bölgede yaşayan tüm Türk halklarının Türkiye ile bütünleşeceğini öngörüyordu. Bu sebeple Türkiye, Almanya ile birlikte Sovyetler Birliği’ne karşı savaşmalı, Almanlar da Türk asıllı Sovyet esirlerinden ordu kurup Türkiye’nin emrine vermeliydi. Almanların bu görüşlere karşı şüphelerini giderebilmek amacıyla, Osmanlı ordusunda bu fikirleri paylaşan subayların çoğunlukta bulunduğunu, hükümetin bu görüşmelerden haberdar olduğunu, halkın ise bu fikirleri çabuk benimseyeceğini öne sürdü.

Nuri Killigil daha sonra fabrikasını genişleterek Sütlüce’ye taşıdı. Burada yeni motor ve makinelerle havan ve havan mermisi üretimine başladı. Bir süre sonra fabrikanın silah üretmeyeceğini beyan etti. Fakat üretim gizlice devam etti. 1944 yılı sonuna doğru savaşın Almanya tarafından kaybedildiği anlaşıldığında İsmet İnönü ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Alman destekçilerine karşı sert tedbirler almaya başladı.

2 Mart 1949 günü saat 17:10 sıralarında fabrikada faili meçhul peş peşe üç büyük patlama meydana geldi. İlk patlama kimyahanede olmuştu. Oradan cephane deposuna sıçrayan ateş, mühimmatın patlamasına yol açmış, ertesi gün bile duman ve patlamalar devam etmişti. Fabrika çevresi, kordon altına alındı. Dönemin İçişleri Bakanı, Ankaradan gelerek soruşturmayla bizzat ilgilendi.

Aralarında Nuri Killigil’in de bulunduğu 27 kişi bu patlamada öldü. Killigil’in cesedi bulunamadı ve boş tabutla defnedildi. Patlamanın kimler tarafından gerçekleştirildiği ise meçhul olarak kaldı. Olayın siyasi bir sabotaj olduğu da iddia edildi. 18 Martta olay mecliste görüşülürken, bazı milletvekillerinin “hadise örtbas edilmeye çalışılıyor” diye itirazda bulunmaları, bu ihtimalin gözden uzak olmadığını göstermektedir.

23 Mart günü Başbakan, mecliste açıklamalarda bulundu. Bu açıklamanın ardından yapılan kapalı celsede ne konuşulduğunu ise hiç kimse bilmiyordu. Bilinen tek şey, müzakerelerin konuyla ilgili olduğuydu.

Killigil Tabancası

Nuri Killigil tarafından sınırlı sayıda üretilmiş 9 mm çapında, yarı otomatik tabancadır. Zamanının ilerisinde bir tasarıma sahiptir. Mükemmel durumda saklanmış bir örneği İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’nde bulunmaktadır. Tabanca, Killigil’in mirasçıları tarafından müzeye bağışlanmış ve özel kutusunda ilk günkü gibi saklanmaktadır. Yedek şarjörü ve mermileri ile bir arada görülmektedir.

 

Bu Yazıya Tepki Ver