Yaşlılar Sosyal Medyada Dijital Dışlamaya Uğruyor

Screenshot_6
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaşlı bireylerin sosyal medya kullanımı, genç kullanıcıların eleştirileri sebebiyle zorlaşıyor. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Derya Gül Ünlü, yaşlıların sosyal medya platformlarında maruz kaldığı eleştirilere dikkat çekti. Türkiye’nin yaşlılara gösterdiği saygı geleneklerine rağmen, bazı yargılar ve otomatik reaksiyonlar yaşa dayalı ayrımcılığa sebep oluyor.

Sosyal medyanın popülerliğiyle beraber yaşlı bireyler de aktif kullanıcılar arasında yerini alıyor. Ancak genç kullanıcıların sıkça eleştirileri ve alaycı yaklaşımları, yaşlı bireylerin sosyal medyada kendilerini rahat hissetmelerini engelliyor. Anonim hesaplar üzerinden yapılan acımasız eleştirilerin yanı sıra, yaşlı bireylerin yapılan basit hatalarından dolayı linç yemeleri de sıkça karşılaşılan bir durum.

Dijital platformların kullanımı, yaşlı bireyler için kendilerine yetebilme hissi yaratıyor. Özellikle pandemi döneminde sosyal medya kullanımının artması, yaşlıların yakınlarıyla iletişim kurmalarını ve günlük işlerini dijital platformlar üzerinden yapmalarını sağladı. Ancak maruz kaldıkları eleştiriler, bu pozitif etkileşimleri gölgede bırakıyor.

Yaşlı bireylerin sosyal medyada maruz kaldığı siber zorbalıklar, psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra özsaygı yitimine de yol açıyor. Genç kullanıcılar arasında yer alan zehirli iletişim davranışlarına karşı alınan önlemler gibi, yaşlı bireylerin maruz kaldığı siber zorbalıklara da eşit özen gösterilmesi gerekiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver