Dünya Şehircilik'te Eskişehir, NewYork'u Solladı

Dünya Kaynaklar Enstitüsü’nün (World Resources Institute – WRI) başlattığı, Şehircilik Ödülü WRI Ross Yarışması’nda 115 kent birbirine rakip oldu. Eskişehir ise Londra, Barselona, New York ve Dubai gibi metropolleri geride bırakarak finale kaldı.

Dünya Şehircilik'te Eskişehir, NewYork'u Solladı
Dünya Şehircilik'te Eskişehir, NewYork'u Solladı Gizem Zalimalioğlu

Sürdürülebilir kentsel gelişim politikalarını yaygınlaştırmak için çalışmalar geliştiren  Dünya Kaynaklar Enstitüsü (World Resources Institute – WRI), ödülünde ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan çok yönlü dönüştürücü projeler değerlendirildi. Bu kapsamda incelenen çalışmalar arasında Eskişehir'in kentsel yapısı da vardı.

Eskişehir Avrupa kentlerini geride bıraktı

Devrim Hacısalihoğlu’nun Euronews’te yayımladığı haberine göre Eskişehir 5 finalistten biriydi. Bununla ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi Kentsel Gelişim Projeleri ile şehrin varolan doğal yapısını destekler nitelikte çalışmalar gerçekleştirmiş olmasının büyük payı olduğunu ifade ediyorlar. Şehrin genelinde yürütülen çalışmalar başarıya ulaşırken, yapılanları hatırlatmakta fayda var: Porsuk Çayı’nda ıslah çalışmaları yapılması, yaya ve taşıt köprülerinin yenilenmesi, tematik parklarla şehirde kişi başına düşen yeşil alan oranı yüzde 200’ün üzerinde artırılması, şehir içi raylı sistem ağı yaygınlaştırılması ve buna paralel kentin turizm potansiyelinin artması gibi hizmetleri gibi hem şehrin güzelleştirildi hem de vatandaşın refahı koruma altına alındı. Bununla birlikte şehri kalkındıran büyük bir yapı ortaya çıktı.

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız da konuyla ilgili yaptığı açıklamadaküresel kalkınma ve iklim hedeflerine ulaşmak için kentlerin olumlu değişmeye ihtiyacı olduğunu, şehirler için WRI Ross Ödülü’nün kentsel dönüşümü olumlu etkilemiş projeleri öne çıkarmayı ve onları desteklemeyi hedeflediğini belirtti. Aynı zamanda Cansız sözlerine şöyle devam etti, "Cansız, “Kentler her gün değişiyor, ne var ki bu değişim her zaman olumlu olmuyor. Çoğu zaman kentler kirlilik, trafik sıkışıklığı, verimsizlik ve eşitsizlik ile mücadele ediyor.” 

Tüm şehri gururlandıran haber

Diğer taraftan yaklaşık yirmi yıldır Belediye Başkanı olarak vazifesini yerine getiren Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’in yarışmada finale kalmasından gurur duyduğunu vurgulayarak şöyle dedi, “Bir yandan değerlerimizi korurken bir yandan da şehrimizi yaşanabilir, temiz ve çağdaş bir kent haline getirmeyi hedeflediğimiz bu projelerin böylesi uluslararası yarışmalarda dünyanın marka şehirlerini geride bırakıyor olması her yönüyle gurur verici. Aslında bu başarı halkımızın bizlere olan güveninin bir sonucudur. Eskişehir’in irice bir kasaba görünümünden, örnek bir şehre dönüştürülmesi çabalarımızın takdir topluyor olması ne derece doğru hizmetler ürettiğimizin de en somut göstergesidir. En önemlisi Eskişehir’in ihtiyacı olan projeleri yaşama geçirdikçe, Eskişehir’de bir iç turizm hareketine de vesile olduk.Yaz kış demeden yılın her dönemi turist ağırlıyoruz. Şehrimizde birbiri ardına yeni oteller, lokantalar açılıyor. Hizmet sektörü turizmden para kazanıyor, Eskişehir kazanıyor, Eskişehirli kazanıyor. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak bir taraftan temel belediyecilik hizmetlerimize devam ederken, bir taraftan da turizm değerimize değer katacak, şehrimize daha çok turist çekecek yeni projeleri hızla yaşama geçiriyoruz. Eskişehirimiz uluslararası alanda böylesi yarışmalarda adının anılması, hatta finale kalması göğsümüzü kabarttı, bize yeni projeler için güç verdi.”

Büyükerşen, Eskişehir’in yarışmada finale kalmasını sosyal medya hesabından da bir duyuru ile kutladı. Büyükerşen mesajında “Ne mutlu bize, ne mutlu gururla Eskişehirliyim diyen hemşehrilerime!” ifadelerini kullandı.

Gözler, kulaklar Nisan ayında

Yarışmaya Eskişehir’in dışında Türkiye’den İstanbul, Bursa, Antalya, Isparta gibi şehirler katıldı. Finalde ise Eskişehir’in rakipleri Kolombiya’dan Medellin, Tanzanya’dan Darüsselam, Hindistan’dan Pune ve Güney Afrika’dan Durban şehirleri oldu. Sonuçların Nisan ayında açıklanacağı yarışmada, kazanan kent 250 bin dolarlık ödülün de sahibi olacak.

 

Dünya Şehircilik Yarışması Eskişehir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ercan     2018-12-17 Sitenizei her gün giriyorum. Hızlı ve doğru haberde çok başarılısınız. Tebrikler....
Melis     2018-12-17 Gerçekten çok güzel bir haber sayfası ellerinize sağlık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı