Engelli genç ailesinin geçimi için tezgah başında

Eskişehir'de yaşayan İmran Taşarı, küçükken gerçirdiği hastalıktan sonra 11 yıldır hayatını engeliyle idame ettirmeye çalışıyor.

Engelli genç ailesinin geçimi için tezgah başında
Engelli genç ailesinin geçimi için tezgah başında Gizem Zalimalioğlu

Eskişehir'de yaşayan İmran Taşarı, 12 yaşında iken geçirdiği ağır hastalıktan sonra engeli ile yaşamaya başladı. İmran hayatını ayaklarını kullanamadan geçireli tam 11 yıl oldu. Buna rağmen ailesine bakmak, kız kardeşinin eğitimine katkıda bulunmak gibi sorumluluklarını yerine getirmeye çalışıyor.

Onlara ekmek götürdüğü için mutlu oluyor

İmran küçük yaşta geçirdiği kemik erimesi ve kas erimesi rahatsızlığından sonra yüzde 60 engelli olarak hayatına devam ediyor. 11 yıldır engeliyle yaşayan İmran, henüz 23 yaşında ve ne ailesine ne kardeşine bakmaktan geri kalmadı. Ailesinin durumunun iyi olmaması sebebiyle çalışmaya başlayan İmran, ailesinin geçimini sağlamasına yardım ediyor. İki tane de kız kardeşinin okuluna, eğitimine yardımcı olmak için Eskişehir'in merkezinde telefon kılıfları, parfüm, eşarp, çorap gibi insanların sık kullandığı eşyaları kurduğu tezgahında satımını yapıyor. Engelli vatandaşların bile tezgah başında hayatını idame ettirdiği bu dönemde, İmran yaptığı işten hiç gocunmuyor. Gün içerisinde 9 saat boyunca tezgahının başında duran İmran, ailesine bakmak zorunda olduğunu belirterek, "Sonradan engelli oldum, sandalyeye mahkum oldum. 3’üncü sınıfa kadar koşup yürüyordum herkes gibi. Gençliğimi yaşayamadım. Şimdi aileme bakma sorumluluğum var. Devlette 430 lira engelli maaşı verince aileme bakamaz oldum. Onun için sokakta bir şeyler yapmayı göze aldım. Bu soğukta kimse bunu yapmaz ama ben ailemi beslemek zorundayım. Onlara bir ekmek götürürsem daha mutlu olacağım" dedi. 

İş aradığı süre zarfı içerisinde bu iş dışında marketlere, bakkallara ve çağrı merkezlerine de başvuru yaptığını dile getiren İmran, genç yaşında ve engeli ile hayata atılmak zorunda olmaktan yüksünmediğini belirtti. İmran iş arama sürecinde başına gelenleri şöyle anlattı, "Aileden genetik olarak yani kas hastalığı, kemik erimesi diye teşhis koydu doktorlar. Yüzde 60 engelli raporum var. Önceden köyde duruyordum. Şimdi kardeşlerim için Eskişehir’e geldim. O zaman kardeşlerim yurtta kalıyordu. Ailemi bir çatı altına topladım. Sonra iş peşinde koşturdum. Marketlere girmek istedim almadılar, çağrı merkezine girmek istedim almadılar. Devlette maaşımı düşürdükten sonra elimden fazla bir şey gelmediği için şuan bu noktadayım. Devletimiz normalde 3 aylık olarak veriyordu. Aylık olarak değiştiği zaman 430 liraya düştü. Düşmesiyle de mağdur durumda kaldım. Normalde de 3 aylık bin 500 lira veriyorlardı." 

Günde 20 lira ile kardeşini okutuyor

İmran eğer günde 20 TL kazanamazsa kardeşinin okula gidemeyeceğini, onun eğitimine bu kadar bir miktar paradan daha azı ile destek olamayacağını söyledi. 

Yardım bekliyor

Sözlerini bitirirken durumlarının iyi olmadığını ve yardıma ihtiyaçları olduğunu söyleyen İmran, yetkili ve ilgili mercilere, yardımsever vatandaşlara seslendi, "Böyle olmasını istemezdim ama her şey ailem için. Ben devlet büyüklerini bana yardım elin uzatılması konusunda göreve davet ediyorum. Yazma, telefon kılıfı, parfüm, çorap gibi şeyler satıyorum. Sabah 8’de geliyorum akşam saat 5’de evime gidiyorum. Bu arada bir kardeşim okuyor ve bursluluk parası veriyorlardı. Şuanda onu da kestiler. Kardeşime günlük 20 lira vermezsem kardeşim okula gidemeyecek. Bu arada dersleri de çok güzel. Başarılı bir kardeşim var ama onun için yapmak zorundayım, ailem için yapmak zorundayım bunu." 

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti