Eskişehir Pazarlarında da Meyve ve Sebze Fiyatları Düştü

Ankara ve İstanbul gibi illerde tanzim satışlarının başlamasının yanında, iklim koşullarının da normale dönmeye başlaması, Eskişehir pazarlarındaki fiyatların az da olsa düşmesini sağladı.

Eskişehir Pazarlarında da Meyve ve Sebze Fiyatları Düştü
Eskişehir Pazarlarında da Meyve ve Sebze Fiyatları Düştü Can Polat

Devlet politikası olarak başlanan Enflasyonla Topyekûn Mücadele kapsamında tanzim satışlara başlanarak uygun fiyata sebze ve meyve satılması uygulaması Ankara ve İstanbul’da başladı. Başladığı andan itibaren de büyük şehirlerdeki fiyatları düşürdü. Fiyatların artmasına neden olan doğal felaket ve iklim koşullarının da düzelmeye başlaması, fiyatların düşmesine katkı sağlayan bir diğer unsur oldu. Örneğin; domatesin kilosu daha önce 6 Lira iken, şimdi 4 Lira oldu. 13 Lira ile rekor kıran Patlıcan 8 Liraya düştü. Kabak, biber ve salatalık ise 10 Liradan 7 Liraya düştü. Yani genel olarak fiyatlarda yüzde 30’luk bir düşüş gözlendi. İlerleyen günlerde ise daha fazla düşmesi bekleniyor.

25 yıllık Pazar esnafı olan Şükrü Karyemez konu ile ilgili fiyatların daha fazla düşeceğini söyledi. Fiyatların yükselme sebebi olarak hem ürün kıtlığı hem de ihracat olduğunu söyleyen Karyemez, konunun iklim ile alakalı olduğunu söyledi. Son zamanlarda yağmur olduğunu, sel olduğunu, hortum olduğunu söyleyen Karyemez, ürünlerin çok kıt olduğunu, hem iç piyasaya hem de ihracata yetmediğini, bu nedenle de fiyatların tavan yaptığını söyledi. Havalar düzeldikçe malların bollaşacağını fiyatların daha fazla düşeceğinin bilgisini veren Şükrü Karyemez, her şeyin iklimle alakalı olduğunu söyledi.

Bir diğer Pazar esnafı olan Ramazan Erdağ, fiyatların artmasında soğuk havanın etkisinin çok fazla olduğunu söyledi ve havalar düzeldikçe fiyatlar düşecek dedi. Özellikle 10 günlük süreçte kimsenin dışarı bile çıkmadığı aşırı soğuk günlerde çiftçinin pazara mal getirdiğini ve fiyatın burada belirlendiğini söyleyen Erdağ, 3 liralık ürünün 13 lira olduğunu söyledi. “Talep çok fazlaydı ama ürün yoktu” diyen Erdağ, “Artık ürün de var, havalar böyle giderse fiyatlar çok daha fazla düşecektir” dedi.

Pazarda alışveriş yapan bir vatandaş olan Zeynep Çiftçi ise fiyatların aşırı yükselmesini komisyoncuların çok olmasından kaynaklandığını söyledi. Hayatın pahalı olduğunu ve emekli maaşı ile geçinmek için çabaladıklarını anlatan Zeynep Çiftçi Pazar ve marketlere girip çıktıktan sonra paralarını düşürdüklerini zannettiklerini ama aslında maalesef öyle olmadığını söyledi. Eğer evi kira ise 2 çocuklu bir ailenin geçinmesi için en az 4000 – 4500 TL olması gerektiğini söyleyen Çiftçi pazardaki fiyatların aşırı yüksek olduğunu ve bunun suçlusunun da aradaki komisyoncular olduğunu söyledi. Zeynep Çiftçi “Çiftçi ve üretici perişan, pazarda ki esnaf perişan” diyerek empati kurdu ve “o aradakiler bir kaç piyasayı bilen kişiler, ticareti bilen kişiler. Çiftçiden ucuza alıp halka  pahalıya satıyor” dedi.

eskişehir sebze meyve haber
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale sallandı
Çanakkale sallandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar