Eskişehir ve Tazmanya arasında yatırım gerçekleşiyor

Tanzanya Ankara Büyükelçisi Prof. Elizabeth Kiango Kiondo, Eskişehir Sanayi Odası’nda (ESO) sanayicilerle bir araya geldi.

Eskişehir ve Tazmanya arasında yatırım gerçekleşiyor
Eskişehir ve Tazmanya arasında yatırım gerçekleşiyor Mehtap Erdoğan

Eskişehir Sanayi Odası’nda (ESO) sanayicilerle bir araya gelen Tanzanya Ankara Büyükelçisi Prof. Elizabeth Kiango Kiondo,  “Eskişehir-Afrika Ülkeleri Turizm, Eğitim, Sanayi İş Konseyi” programı kapsamında ESO ve Eskişehir TÜMSİAD işbirliğinde gerçekleşen buluşmada Eskişehir ve Tanzanya arasında yapılabilecek ihracat çalışmaları değerlendirildi. Toplantının ana gündem maddesinin Tanzanya ile Eskişehir arasındaki ticaret hacminin artırılması olduğuna dikkat çeken ESO Yönetim Kurulu üyesi Emre Sarar, “Eskişehir sanayisini daha da güçlendirmek ve ihracatla beraber büyümesini sağlamayı hedefliyoruz. Bu anlamda bugün Tanzanya Ankara Büyükelçimiz burada. Tanzanya’nın konumu ile Afrika pazarına bir geçiş kapısı olacağını düşünüyorum. Bunu Eskişehirli sanayiciler olarak iyi değerlendirmeliyiz. Bölgeye ciddi ihracat gerçekleştirebiliriz” ifadelerinde bulundu.

Büyükelçi Prof. Elizabeth Kiango Kiondo, Tazmanya’nın Doğu Afrika’nın en büyük ülkesi ve dünyanın en hızlı büyüyen 10.ülkesi olduğunun altını çizerek,  “Ülkemizde sanayileşme noktasında büyümek istiyoruz. Bu noktada Eskişehirli sanayicilerle bunu gerçekleştirmeye hazırız. Sanayi yatırımları başta olmak üzere Tanzanya’ya yapılacak yatırımlarda araziyi ücretsiz sağlayacağız” şeklinde açıklama yaptı.

Kiondo, Tazmanya’nın başkentinin Dodoma’ya taşındığını belirterek, hastaneden okula, alışveriş merkezlerinden fabrikalara kadar geniş bir iş sahası olduğunu açıkladı. Ayrıca Kiondo, “İnşaat sektöründe ciddi fırsatlar var. Eskişehirli yatırımcılar için önemli bir pazar. Türkiye’nin Tanzanya’daki yerel ortaklar ile çalışması halinde ise devlet ile olan ilişkiler daha kolay ilerleyecek. Diğer yandan elmas, altın, bakır, gümüş, nikel madenlerinde zenginliklere sahibiz bu alanda da yatırımlara açığız” dedi.

Büyükelçi Prof. Elizabeth Kiango Kiondo, açılış konuşmalarından sonra ESO üyelerinin ülke hakkında sordukları sorulara cevap verdi. Toplantı sonrasında ise Büyükelçi ve yanındaki heyet yerinde incelemelerde bulunmak için fabrika ziyaretinde bulundu.

 

Tazmanya Eskişehir Sanayi Odası
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
5 İlde 31 Mart Seçim Anketi
5 İlde 31 Mart Seçim Anketi
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü