Eskişehir’de barınak köpekleri yeni yuvalarına kavuşuyor

Eskişehir’de 4’üncü Pati Festivali düzenlendi. ‘’Satın Alma Sahiplen’’, sloganıyla yola çıkıldı ve hayvanları sahiplenen insanlar oldu. Odunpazarı Belediyesi ve birçok kuruluşla düzenlenen festivale tüm hayvanseverler katıldı. Katılım yoğundu ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt tüm belediyelere seslendi ve tüm belediyelerin barınak açmaya davet etti.

Eskişehir’de barınak köpekleri yeni yuvalarına kavuşuyor
Eskişehir’de barınak köpekleri yeni yuvalarına kavuşuyor Dilan Aşar

Eskişehir’de düzenlenen 4’üncü Pati Festivali’nde yeni sahiplerini bekleyen köpekler, yuva bulmanın sevincini yaşadı. “Satın Alma Sahiplen” sloganıyla yola çıkılarak Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu ve birçok sivil toplum kuruluşunun desteğiyle 4’üncü Pati Festivali Eskişehir’de gerçekleştirildi. Hayvan barınağından getirilen köpeklerin sahiplendirilmesi adına gerçekleştirilen etkinlikle, birçok yavru köpek yeni bir yuvaya kavuştu. Etkinliğe her yaştan hayvansever yoğun katılım sağlarken, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt açılış konuşmasında sokak hayvanları konusunda bütün belediyeleri barınak açmaya davet etti. 

"Hayvanları korumak konusunda daha büyük işleri birlikte yapalım istiyoruz" 
Konuşmasında, hayvan barınağı kurmayan bütün belediyelerin sorumluluğunu üstlendiklerini vurgulayan Kazım Kurt, bu konunun yasal zorunluluk olması gerektiğini ifade etti. Kurt, konuşmasında, "Bu bir kültür işi. Bu bir inanç işi. Bu bir ahlak işi. Eğer Allah bir şeyi yaratmışsa biz kullara ona sahip çıkmak yaraşır. Eskişehir insanı bilinçli, anlayışlı. Hayvan barınağı kurmayan bütün belediyelerin sorumluluğunu üstlendik. Taşradaki ya da çeperdeki 12 ilçemizin hiçbirinde hayvan barınağı yok. Biz geçen yıl 2 milyon lira civarında bir bütçe ayırmışız ve harcamışız. Bunu az diye eleştirebilirsiniz. Ama ne yazık ki bizim meclisimizde bu çok diye eleştirildi. Tersine, bunu daha da çoğaltmak istiyoruz. Daha da büyütmek istiyoruz. Önümüzdeki yıl, bir doğal yaşam merkezi çalışması hayal ediyoruz. Bu hayvanları korumak konusunda daha büyük işleri birlikte yapalım istiyoruz. Bütün belediyeler barınak açmalıdır. Yasal zorunluluk haline gelmelidir. Kursunlar. Sivrihisar’daki de kursun, Seyitgazi’deki de kursun, Çifteler’deki de kursun, Mahmudiye’deki de kursun, Alpu’daki de kursun. Aksi takdirde, o hayvanlar gerçekten sokakta kalıyor. Biz de vicdanen sıkıntı çektiğimiz için, onları sahiplenmeye çalışıyoruz. Tıpkı burada, sokaktaki hayvanları sahiplendiren Kent Konseyi çalışma grubundaki arkadaşlarımız gibi biz de vicdanen huzur içinde olmak istiyoruz. Sizler, onlara destek verdiğiniz sürece biz desteğimizi sonuna kadar sürdürürüz" ifadelerini kullandı. 

Eskişehir haberleri , hayvan sahiplenen birçok hayvansever ise, "Satın Alma Sahiplen" sloganına destek verdiklerini ifade ederken yeni dostlarına kavuşmanın büyük mutluluğunu yaşadılar.

Eskişehir Pati Festivali Eskişehir haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu