Eskişehir’de Pancar Üreticilerine 3,5 Milyon Lira Ceza

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra çiftçiye bir darbe de kota cezaları ile geldi. Sadece Eskişehir’de çiftçilere 3,5 milyon Lira ceza kesildi.

Eskişehir’de Pancar Üreticilerine 3,5 Milyon Lira Ceza
Eskişehir’de Pancar Üreticilerine 3,5 Milyon Lira Ceza Can Polat

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Alpu’da pancar üreticilerinin sorunlarını dinledi. Tüm ülkede kotalarını dolduramadığı için çiftçilere ceza kesilmesini eleştiren Çakırözer, sadece Eskişehir’de bin 500 çiftçiye 3,5 milyon Lira ceza kesilmesi konusunda, “Bu konuyu meclise taşıyacağız” dedi. Özelleştirme ve iklim koşulları nedeni ile zaten beli bükülen çiftçiye bir de kota cezası kesmek, pancar üreticilerini çıkmaza soktu diyen Çakırözer, “Yandaşın, müteahhitin borçlarını affeden, erteleyen iktidar çiftçimizin kotadan kaynaklı cezalarını da affetmeli” dedi.

Pancar üreten çiftçiler her yıl üreteceği pancar miktarını beyan ediyor ve daha sonra bu miktarı fabrikaya teslim ediyorlar. Fakat bu sene yağışların az olması, iklim değişikliği ve kuraklık nedeni ile çiftçiler beyaz ettikleri kadar pancar üretemedi. Zaten kredi ile zar zor geçinen ve üretim yapmaya çalışan çiftçilere bir de kotalarını dolduramadıkları için ceza kesilmesi, çiftçiyi çok daha fazla çıkmaza soktu. Eskişehir’de bin 500 çiftçiye 3,5 milyon lira ceza kesilmesi, çiftçileri isyan ettirdi. Seçim öncesi yaptığı ziyarette Milletvekili Utku Çakırözer de bu konuyu meclise taşıyacağının sözünü verdi.

eskişehir şeker fabrikaları çiftçi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale sallandı
Çanakkale sallandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar